Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

johnson & johnson hayvanlar üzerinde deney yapan marka

"(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler)'i hayvan deneylerinin alternatifleri bulunmasına rağmen ürünlerinde uygulamaya devam eden, hayvan hakları savunucularının, peta / ida gibi önemli hayvan hakları kuruluşlarının alternatiflere yönelmesi için gösterdiği tepki ve yaptığı baskıya rağmen hayvanlara yönelik işkenceden vazgeçmeyen marka.
johnson & johnson markasının ürünlerinin bulunduğu liste bu linkte:
http://turseng.blogspot.com/...-markalar-1-liste.html
ilgili yazıda da belirttiğim üzere hayvan deneyleri maalesef tamamen yasaklanmadı ve bir süre daha yasaklanacak gibi görünmüyor, söz konusu alternatifler istisnasız hale getirilmiyor. yani, hayvan deneyleri maalesef yasal. ama bu yasallığa rağmen yasadışı olarak yani, sertifikası, yetkisi ve de etik kurul izni olmadan deney yapanlara yönelik ciddi idari para cezaları dışında uygulanacak bir yaptırım yok. özetle, hayvan deneyi denen yasal işkence devam etmektedir, bu kapsamda yasalar içinde kalarak canlara acı çektirmek, işkence uygulamak yasal. ama bu markaların ürünlerini kullanmayarak bu deneylere alet olmamak sizin elinizde.

ek: hayvan deneylerinde uygulanan testler başlığı altında yasadışı deney yapanlara karşı başvurulacak mercii ve ilgili hükümler yer almaktadır. inşallah, yakın zamanda hayvan hakları ihlallerine yönelik dilekçeler başlığı altında buna yönelik, kolayca başvuru yaparak yasadışı deney uygulayanlara yaptırım uygulanabilmesini sağlamak için yazdığım dilekçeyi yayınlayacağım."
not: bu entry procter & gamble/@earthlings entrymden alıntıdır.
yasadışı deney yapılması eyleminin de kabahat değil, suç olarak görülmesi gerektiğine, bu yönüyle h.k.k.'da yapılacak değişiklik sürecinde dikkate alınarak, tck kapsamında alınması gerektiğine yönelik talebimiz karşılanmadı. maalesef, tüm vahametine rağmen yasadışı deney halen kabahat, yürürlükte bulunan mevzuata göre sokağa tükürmekle aynı nitelikte görülmekte olup, bize göre ise suçların en büyüklerinden birisidir.
(bkz: ölüm yasası) "