Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

procter & gamble ürünleri hayvanlar üzerinde deneyen marka

(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler)'i hayvan deneylerinin alternatifleri bulunmasına rağmen ürünlerinde uygulamaya devam eden, peta / ida gibi önemli hayvan hakları kuruluşlarının alternatiflere yönelmesi için gösterdiği tepki ve yaptığı baskıya rağmen hayvanlara yönelik işkenceden vazgeçmeyen marka.
procter&gamble markasının ürünlerinin bulunduğu liste, deney uyguladığı canların görselleri ve bununla ilgili yazım için: http://turseng.blogspot.com/...-markalar-6-liste.html (uyarı: +18, reşit olmayanların, kalp, ruh ve sinir hastalarının dikkatli olması önerilir).
ilgili yazıda da belirttiğim üzere hayvan deneyleri maalesef tamamen yasaklanmadı ve bir süre daha yasaklanacak gibi görünmüyor, söz konusu alternatifler istisnasız hale getirilmiyor. yani, hayvan deneyleri maalesef yasal. ama bu yasallığa rağmen yasadışı olarak yani, sertifikası, yetkisi ve de etik kurul izni olmadan deney yapanlara yönelik ciddi idari para cezaları dışında ugulanacak bir yaptırım yok. özetle hayvan deneyi denen yasal işkence devam etmektedir, bu kapsamda yasalar içinde kalarak canlara acı çektirmek, işkence uygulamak yasal. ama bu markaların ürünlerini kullanmayarak bu deneylere alet olmamak sizin elinizde.
bu nedenle hayvan hakları savunucuları, deney karşıtları olarak hayvan deneyleri yapan firmalara ve de bu firmaların ürünlerini alıp kullananlara yönelik herhangi bir işlem/eylem yapamayız.
ama en azından bu ürünleri kullananların kullandıkları ürünün ellerine ulaşmadan önce hangi süreçlerden geçtiğini, sırf o ellerine alıp kullandıkları ürünler kendilerine ulaşsın diye hangi canlara hangi işkenceler yapıldığını bilmelerini sağlayabiliriz.
hayvan deneylerinden yararlanan markaların ürünlerini alanlar, bizler sizleri bundan zorla alıkoyamayız, sizi engelleyemeyiz, ama bilinçlendirebiliriz.
bu ürünleri bu hususta bilginiz olmadığı için kullanıyor olabilirsiniz. yukarıdaki linkte yer alan görüntülere bakın, yazıyı okuyun, bu bilgi ve görüntülere rağmen halen bu hayvan deneyi yapan markaların ürünlerini kullanacaksanız, bu artık sizinle vicdanınız arasında.

hayvan deneyi yapan markaların ürünlerini kullanmayın, hayvan deneylerinin alternatiflerinden yararlanan firmaların ürünlerini tercih edin. bu iki seçenek arasında canların yaşamı olduğunu bilin.
örn. hayvan deneyi yapan bir markanın diş macunu ile hayvan deneyi yapmayan (alternatiflerinden yararlanarak deney yapan) markanın diş macunu arasında bir kaç bin tavşanın canı olduğunu bilin. ld50 testlerinde örn. 100 tavşana oral/deri/solunum yoluyla ürünlerde kullanılan katkı maddeleri öldürücü dozda verilerek yarısının acılar içinde ölmesi sağlanıyor. deneyin sonuçlarının etkilenmemesi için ağrıkesici verilmiyor. diğer yarısı da deney sonrası itlaf ediliyor. devamında örn. procter&gamble markasına ait diş macunununuz - colgate üretime veriliyor ve sizin elinize ulaşıyor.
deney yapan markaları boykot ederek, deney yapmayan markaların ürününü kullanarak bir yılda kaç bin tavşan/köpek/hamster/kobay faresinin canını kurtaracağını kendiniz hesaplayabilirsiniz.

ek: hayvan deneylerinde uygulanan testler başlığı altında yasadışı deney yapanlara karşı başvurulacak mercii ve ilgili hükümler yer almaktadır. inşallah, yakın zamanda hayvan hakları ihlallerine yönelik dilekçeler başlığı altında buna yönelik, kolayca başvuru yaparak yasadışı deney uygulayanlara yaptırım uygulanabilmesini sağlamak için yazdığım dilekçeyi yayınlayacağım."
not: bu entry unilever/@earthlings entrymden alıntıdır.
yasadışı deney yapılması eyleminin de kabahat değil, suç olarak görülmesi gerektiğine, bu yönüyle h.k.k.'da yapılacak değişiklik sürecinde dikkate alınarak, tck kapsamında alınması gerektiğine yönelik talebimiz karşılanmadı. maalesef, tüm vahametine rağmen yasadışı deney halen kabahat, yürürlükte bulunan mevzuata göre sokağa tükürmekle aynı nitelikte görülmekte, bize göre ise suçların en büyüklerinden.
(bkz: ölüm yasası)