Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sanayi bölgelerinde olumsuz koşullarda olan köpekler

düzenli olarak gidip beslediğimiz, kısırlaştırma işlemlerini yaptırdığımız, en kötü koşullarda bulunan canlar olması hasebiyle en fazla önemi verdiğimiz, çoğunluğunu köpeklerin oluşturduğu sahipsiz ve sahipli hayvanlar.
bu canlar aşağıdaki linklerde görülebilir:
http://turseng.blogspot.com/...mama-dagittigimiz.html
http://turseng.blogspot.com/...mama-dagittigimiz.html

http://turseng.blogspot.com/...nde-mama-dagitimi.html
http://turseng.blogspot.com/...su-sahipsiz-sokak.html

daha önce de belirttiğim üzere en kötü koşullarda bulunan, aç susuz kalan, eziyet gören, önemsenmeyen canlar buralarda yaşama tutunmaya çalışır. sanayi bölgelerinin adeta her türlü denetim ve incelemeden bağımsız bölgeler olarak faaliyetlerine devam etmesi hasebiyle incelemek ve denetlemekle görevli resmi kurumlar ve hayvan haklarına duyarlı insanlar tarafından önemsenmez, dikkate alınmaz buralardaki canlar.
bizim de buralardki canların bu kadar kötü koşullarda bulunduğundan haberimiz yoktu, tamamen tevafuk eseri haberimiz olunca, buralara gidip canların durumunu gözlerimizle görüp, yakinen öğrenince sürekli gidilmesi gereken yerlerin listesine eklemiş olduk.

bu bölgelerde sahipli ve sahipsiz olmak üzere iki tür can yaşamaktadır. şöyle ki, bazı işletmeler/şirketler sahipli köpeklerini, kurumlarını korumak üzere özel yaptırdıkları kulübelerde, alanlarda yada kapı girişinde bulundururlar.
sahipsiz canlar ise ortada gezinen, herhangi bir sahibi bulunmayan, kimse tarafından beslenmeyen, gözetilmeyen canlardır.
bu bölgelerde yaptığımız araştırma ve gözlemler sonucunda hem sahipli, hem de sahipsiz canların aç susuz bırakılmak, eziyet edilmek, tecavüz, yaralama ve öldürmeye maruz bırakılmak üzere çeşitli kötü muamelelere tabi tutulduğunu tespit ettik.
her ilde sanayi bölgeleri mevcut olduğundan ve biz sadece ankara'daki sanayi bölgelerini kontrol ettiğimizden, tüm hayvan haklarına duyarlı insanlara önerimiz kendi illerindeki sanayi bölgelerini bizim yaptığımız gibi gidip kontrol etmeleri, kötü muameleye maruz bırakılan canların kurtarılmalarına vesile olmak için çaba göstermeleridir.

sahipli hayvana bizzat sahibi tarafından kötü muameleye tabi tutulması ile ilgili detaylı açıklamalar bu başlıkta, bu hususta hukuki değerlendirmeleri okuyarak bilgi edinmek isteyenler için: (bkz: hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi).

sahipli ve sahipsiz hayvanlara kötü muamele bize göre suçu, maalesef mevuzata göre kabahati farklı müeyyidelere tabi tutulmuştur kanun koyucu tarafından. bu yüzden hayvan hakları savunucusu hukukçu olarak iki farklı dilekçe hazırlamış bulunuyorum.