Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

tavşan


bir kaç gündür arka arkaya kendisine yönelik sahiplendirme ilanlarına rastlayarak, ev değiştirmek zorunda olmaları, alıştıkları candostlarından ayrılacak olmaları, çaresiz durumda beklemeleri ile kendilerine yönelik zaafım olması nedeniyle bu tür ilanlarla karşılaştığımda çok fazla üzülmemi sağlayıp, çok ciddi etkileyen can. tavşan, cavia, hamster, kobay faresi gibi kemirgenlere kedi/köpeklere verilen önemin anlayamadığım bir biçimde verilmemesi hasebiyle temelde tavşan, genelde kemirgen kurtarma (tavşanlar kemirgengillerden değil bu arada, farklı bir tür) ve rehabilite merkezi açmaya yönelik çabalarımı hızlandırmamı sağlayan canlardır bu muhteşem varlıklar ayrıca. ev/bahçe/sokakta kedilere bakmaktayız, kedileri de severim doğal olarak, ancak tavşan sevgim çok farklı, hiç bir şekilde anlatılamayacak bir sevgi bu. hem muhteşem şirinlikte varlıkları, hem de en fazla eziyete maruz kalmaları nedeniyle bu yoğun sevgim mevcuttur kedilerine karşı. öyle ki, tüm dünyadaki tavşanları başıma toplayıp, ortalarında oturup, hepsini sevip, koklayıp, bir ömrümü böyle geçirebilirim.
işte bu ilan da duyuruda yeni gördüğüm ilan. ankara'da iki bembeyaz, güzeller güzeli, masum tavşancan sahiplendirilecekmiş.
 tavşan sahiplendirme ilanında yer alıyor.

"tavşanları seven, vicdan, sorumluluk, bilinç, hayvan sevgisi, terk etmenin tüm canlılara aynı acıyı verdiğinin farkında olacak kadar aklı bulunan insanların bu canı sahiplenmesini önermekteyim.
ilan sahibine de bir uyarı: çok dikkatli bir şekilde sahiplendirmesi gerekir. zira tavşan sevgisi bulunmayan embesil yaratıklar kötüniyetli olarak canı alma çabası içine girebilirler. hiç bir şekilde sahiplendiremezse, yine de başından savmak için rastgele önüne gelen embesile vermesin kesinlikle bu balcanı, en azından hayvanat bahçesi veya petshop'a götürüp bıraksın. sokağa, ormana v.s. da atmasın canı, zira bu canlar evde yaşamaya alışkındırlar, dışarıda geçirdikleri ilk gecede yaşamlarını kaybederler.
bir hevesle alınıp terk edilen tavşanları güya "sahiplenerek" üretme, deney/et olarak kullanma kadar aşağılık eylemler içine giren allah (c.c.) ın her türlü lanet ve gazabının üzerlerine olmasını dilediğim insan lekeleri de mevcuttur. tavşan sahiplendirirken bu hususlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. çok dikkatlice ve sahiplendirme formu kullanarak sahiplendirme yapılması yine diğer önerilerim arasındadır.
bu tür teşvik ettiğim ücretsiz sahiplendirmeler için sahiplendirme formunu hazırlamış bulunmaktayım, bu entry'de bulunan form kopyalanarak ilgili boşluklar doldurulup hem sahiplenen, hem sahiplendiren tarafından imzalanıp hukuki geçerlilik kazanmakta, bu yönüyle sahiplendirilen canların haklarının korunmasını sağlamaktadır.
sahiplendirme formu:
daha önce duyuruya hiç bakmayan, genel olarak sözlüğün diğer bölümleri ile ilgilenmeyen biri olarak, sırf tavşanlara karşı aşırı duyarlılığım nedeniyle, ilanlarını daha geniş kesime duyurmak için duyuruya girmeye başlama sebebimdir bu melekler.
ek: tavşanı olup, yanına arkadaş isteyenler, daha önce tavşan bakma deneyimi bulunanlar, bilinçli tavşanseverler özellikle ilgili gösterirse bu ilandaki canlara sevinirim. 1,5 yıllık tavşanı bulunup, ona gayet iyi bakan, sorumlu tavşansever yazarlara da duyurulur.