Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın

veysel eroğlu ve bürokratlarının 5199 s.k.nun bütünlükte t.c.k kapsamına alınması taleplerimizin tam zıttına davranarak düzenlediği ölüm yasası yürürlükte iken yamuk kediye yönelik işlediği işkence etmek suretiyle öldürme suçunu işlese benzer bir ceza alacak olan denetimli serbest şahıs.
ölüm yasası hayvanlara yönelik işkence, yaralama, tecavüz suçları için 1 yıl, öldürme suçu için ise 2 yıllık hapis cezası öngörmektedir.
bu cezalar üç yılın altında olmaları hasebiyle adli para cezasına çevirlecektir, bu ölüm yasası yürürlüğe girerse. özetle, hayvanlara yönelik bu suçlara halihazırda idari para cezası uygulanırken, bu ölüm yasasının yürürlüğe girmesi ile adli para cezası uygulanacak, hayvan hakları savunucuları olarak talep ettiğimiz gibi hayvanlara tecavüz edenler, yaralayanlar, işkence edenler, öldürenler toplumun arasından çekip çıkarılıp tecrit edilerek ıslahevlerine konmayacak, yine halihazırda olduğu gibi para cezası ödeyerek toplumun arasına, bir birinden korkunç suçlar işlemek üzere bırakılacaktır.
(bkz: yeni hayvanları koruma kanunu tasarısına hayır)

şerafettin şenol adlı zoofil olduğu iddia edilen şahsın tecavüz ederken suçüstü yakalandığı ayşacan köpek davası devam ediyor, bu tür davalar kamuoyunda bilinç uyandırması bakımından önemlidir. bu tür davaların duruşmalarına hayvan haklarına duyarlı herkesin katılması gerekmektedir.
(bkz: tecavüz mağduru ayşa köpeğin üçüncü duruşması)
(bkz: her zoofilin potansiyel pedofil olması)