Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ankara keçiören'de gerçekleşen köpek katliamı - 4. yazı

türkiye'de hayvan haklarına yönelik mevzuatın hayvan hakları lehine halen iyileşitirilmemiş olması, mevzuatın içinde bulunan hayvanları koruma kanununun tck kapsamında değil, kabahatler kanunu kapsamında olması hasebiyle, hakkında "olayın üzerine gidilip tüm sorumluların yargılanması ve hüküm giymeleri: 14.53" şeklinde bir cümle kurmanın gerçeği yansıtamayacağı vahim olay.
(bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması) - yıllardır hayvan hakları savunucuları olarak gerçekleşmesini istediğimiz husus.
(bkz: ölüm yasası) - kalbinde hayvan sevgisi bulundurmayanlar tarafından hazırlanan yasa tasarısı. bu tasarıda yine hayvan hakları savunucuları olarak hkk'nun bütünlükte veya en azından yasakları düzenleyen madde 14'ün tck kapsamına alınması ve böylece hayvan hakları ihlallerine halihazırda geçerli ve uygulanmakta olan yaptrımların aksine, idari para cezası değil, hapsi ve adli para cezası uygulanmasına yönelik taleplerimiz dikkate alınmayarak yer verilmemiştir.
özetle, halen ve talebimiz olan h.k.k.nun bütünlükte veya kısmen tck kapsamına alınması yerine getirilerene, yapılana kadar bu tür olaylara h.k.k. kapsamında kabahat olarak bakılacak, bu vahşet olayları kabahat (sokağa tükürmekle aynı eylem niteliğinde, tükürmek de kabahat, 60 civarından canı yok etmek de kabahat) olarak değerlendirilecek, failler yargılanmayacak ve hüküm giymeyecek, bilakis sadece idari soruşturmaya tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
vicdanları sızlatan bu haksız duruma karşı çıkan tüm hayvan haklarına duyarlı şahıslara hükümete (bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması) yönünde sosyal medya ve doğrudan iletişime geçmek suretiyle baskı yapmasını önermekteyim.
(bkz: yeni hayvanları koruma kanunu tasarısına hayır)