Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

tavşanların gariplikleri - 1.

sözlük de dahil sosyal medya araçlarında, hayvan hakları savunucusu beni bile bıktıracak kadar fazla ve yapay kedi hayranlığının irrite ediciliğine karşı, allah (c.c.)ın yarattığı en mükemmel varlıklar olduğunu bildiğim tavşancanlar hakkında bilgi ve deneyimlerimle daha geniş çevrelere duyurulmasına katkıda bulunacağım mükemmellikler.
hayvan haklarına duyarlı insanlar tarafından bile, oldukça yanlış olarak hayvan hakları kedi - köpek hakları ile eşdeğer görülmesi, pet shop'ların kapatılması taleplerine bile yansıyarak, "pet shop'larda kedi köpek satışı yasaklansın/yasaklanmalı!" şeklinde ortaya çıkıyor olması, tavşan, hamster, kuş, balık, iguana türü hayvanların sanki can değil, oyuncak olarak görülmesi nedeniyle, öncelikle hayvan haklarına duyarlı şahıslara bu canların oyuncak değil, aynen kedi köpk gibi duyguları, alışkanlıkları, en önemlisi ise acı duyma hissi olduğunu algılatmak üzere bu başlık da son derece faydalı olup, tarafımdan desteklenmektedir, hatta açılmak üzere geldiğim, benden önce açılmış olduğunu gördüğüm başlık da olmuştur kendisi.

özetle, tavşanların garipliklerine, veteriner hatasıyla çok sevdiği tavşanlarını kaybeden tanıdıklar, danışanlar, müvekkiller ve de tavşanlara karşı aşırı sevgi ve ilgim sayesinde yaptığım geniş ve bitmez tükenmez araştırmalar sonucunda tavşanlar hakkında bilgi ve deneyim sahibi olarak aşinayım.

bu garipliklerden birisi tavşanların alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı olması, hiç bir olayı, detayı hafızalarından silmemeleridir.
örn. bir tanıdığın düzenli ilaç kullanması gereken tavşanına gün içinde hep aynı saatlerde, 2 kez vermesi gereken ilaç şişesini eline alıp kapağını açtığı anda, sözkonusu tavşancanın o sesle birlikte ilaç verileceğini anlayarak ilacı içmemek için kaçışmaya başlaması, yine tavşanlara özgü, sürekli uzayan dişlerini törpülemek amacıyla verilen ödül krakerlerinin paketinin açılma sesinden ödül verileceğini anlayarak koşturarak ödülü verecek kişinin yanına gelmesi gibi ilginçlikler bizzat şahit olduklarımdır.

tavşanlar mükemmel varlıklar olup, kedi ve köpeklerden farksızdır, büyükçe hayvanlardır, bu canları evin içinde, bir odada, en kötü ihtimalle bir balkonda tutmayacaksanız, asla ve kat'a bir tavşan sahiplenmeyin. tavşanlar son derece hassas, duyarlı canlar olup, aynen kedi ve köpekler gibi iyi davranmayı da, kötü davranmayı da, yukarıda anlattığım üzere ilaçla ödül arasındaki farkı da kavrayabilmekte, kötü muameleler karşısında acı çekmektedirler. tavşanları kesinlikle kafeste tutmayın, bu onlar için yaşarken ölüm demektir. tavşanlar en hareketli hayvanlardan olup, sürekli koşmak, hareket etmek, egzersizler yapmak, en önemlisi sürekli kemirmek üzere yaratılmışlardır. yaratılışlarına zıt olarak bu hareketli canları alıp bir kafese tıkmak, allah (c.c.)ın yarattığı bu kıymetli canlara eziyet etmekten başka bir anlam ifade etmeyip, bunu gerçekleştirenleri de kesinlikle hayvansever yapmaz.
konuyla ilgili olarak: