Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

türkiye'nin eurovision 2013'e katılmaması

yerinde, doğru ve cesur bir karar. eurovision'un ülkelerden ziyade, özellikle türkiye sözkonusu olduğunda katılımcı sanatçının hem maddi, hem de manevi olarak işine yaradığı gerçeği gözönüne alındığında, bu kadar faydasız bir organizasyona toplumun milli gelirinden pay ayrılması son derece rahatsızedici olmakta, bu yönüyle alınan katılmama kararını desteklendirmektedir.
bunun dışında zaten bir süredir kalitesiz, tarafıma hitap etmeyen şarkıların sözkonusu olması hasebiyle sıkılıp izlemediğim bu organizasyona, geçen sene azerbaycan'da eurovision için hayvan katliamı gibi vahşetin yaşanmış olması hasebiyle iyice antipati duymuş, eurovision kelimesi katliam kelimesi ile eşleşmiş, çağrışım sağlamıştı şahsım için.
uyarı: +18, reşit olmayanlar, kalp, ruh ve sinir hastalarının dikkatli olması önerilmektedir.


katliamın durdurulması ve sorumlu yetkililere yaptırım uygulanması için geçen sene çok çaba sarfedilmiş, 22.000 imza toplanmıştı.

ilaveten, hayvan hakları savunucuları olarak türkiye adına katılan can bonomo/@earthlings un performansından önce/sonra bu katliamı kınamasını önermiş, ancak elbette ki, türkiye'deki "sanatçı"ların sosyal sorumluluk olgusundan bihaber olması, risk almamayı tercih etmesi, "azıcık aşım, ağrımaz başım"cılık yapması, şahsen desteklediğim hayvan hakları için çalışmalarda fazla ağır olmayıp, yasaları ihlal etmeden, yasal boşluklarından yararlanarak, kural ve yaptırımların kenarından dolanarak edinilen anarşistlik ruhundan ve anarşik eylemlerden uzak durup kaçması gibi nedenlerle kendisi zaten risk alsa büyük bir kaybı olmayacağına rağmen, bundan kaçınmış, bu tüm dünyanın kınadığı açık katliamı protesto etmemişti. zaten tatmin edici bir sonuç elde etmeyen bu şahıs, bu önemli protestoyu gerçekleştirerek, tüm dünyada hayvan haklarına yönelik başarılı/etkili/faydalı bu çalışması/protestosu nedeniyle takdir edilecek, saygı görecekti. işte, bazen böyle geri dönüşü olmayan, o anda aslında risk gibi görünmesine rağmen, son derece başarılı bir pr çalışması fırsatını da kaçırmış olabiliyor, uzağı göremeyen, sosyal sorumluluğu bulunmayan bu gibi insanlar.
özetle, diğer yönlerini dikkate almasam bile, sırf cesur bir karar olması nedeniyle bile desteklediğim, takdir ettiğim karardır.


ek: hayvan hakları adına söylemlerle birlikte eylemlere de son derece önem vermekte, hayvan hakları uğruna yukarıda belirttiğim yasaları dolanan anarşik eylemleri desteklemekteyim. örn. kürk giyenlere boya, un atılmasını, kürk mağazalarının/deney laboratuvarlarının önünde çeşitli eylemler yapılmasını, deney hayvanlarının laboratuvarlardan kurtarılmasını, geçen sene yapıldığı üzere, bir et zinciri yerine gidilerek bilinçlendirme eylemi yapılmasını v.s. destekliyor/öneriyorum.