Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın - yeni yazı - 2.

her zaman belirttiğim üzere kedi yamuk gibi insandan korkmayan, canayakın, kendisini sevdiren, insan denen çoğu zaman korkunç olabilen mahlukattan kaçmayan ve/veya görme/fiziksel engelli canların insan kaynaklı tehlikelere diğerlerine göre daha fazla açık olması hasebiyle, görüldükleri yerde alınarak güvenli bir ev veya bahçeye alınmak suretiyle koruma altına alınması gerekliliğini bir an bile aklımızdan çıkarmamamızı sağlayan kedi katli hükümlüsü.
bilindiği üzere bu kedi katilinin 2 yıla yakın yargılama sonucunda suçu sabit görülmüş, ancak yargılama döneminde pek naif olduğu için sürekli hasta olup duran, böylece duruşmaların ertelenmesine sebep olan, nihayetinde 11. duruşmada karara varabilen, tck 151/1-2 gereği 4 ay - 3 yıl arasında bir hapis cezası verebilecekken, 3 yıl hapis cezası vermesi halinde paraya çevrilemeyecek ve denetimli serbestliğe tabi tutulmayacakken, bu yönüyle benzer davalar için emsal karar oluşturabilecekken, takdir hakkını ilginç bir şekilde 4 ay - alt sınırdan kullanarak bu kedi katilinin denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilmesini sağlayan hakim sayesinde bu şahıs bu 4 aylık hapis cezasını ıslahevinde geçirmemiş, kararın açıklanması geri bırakılmıştı. özetle, bu kedi katili kedi yamuk'a sahip çıkan gerçek insan ahmet hüsnü arda barana, 1000 tl tazminat ödemiş, (bu tutar kendisi tarafından bir barınağa bağışlanmıştır), başka da dünyevi bir yaptırıma tabi tutulmamıştır. kedi yamuk'un ayaklar altında ezilerek öldürülmesinin bedeli - bizlerin beklediği, umut ettiği, çok dilediği üzere 3 yıl hapis cezası değil, sadece 1000 tl adli para cezası olmuştur. olayımızda somut tek yaptırım budur bu ufuk günaydın adlı hayvan düşmanına.
bu nedenle caydırıcı bir dünyevi yaptırım uygulanmayan bu şahsa özel, okul, sosyal yaşamında sürekli boykot uygulanması, sosyal ve yazılı/görsel medyada her daim gündemde tutulmak suretiyle unutulmaması/unutturulmaması şarttır, elzemdir, gerekliliktir hayvan hakları adına. sözlükte de bununla aynı okulda eğitim görenler olduğunu okumuştum diğer entry'lerde, özellikle bu şahısların diğerlerine göre daha bilinçli olması ve bunun kedi yamuk'a yaptıklarını unutmaması, okulda da unutturmaması, sürekli boykot'un sürdürülmesini, bunun bu büyük günah/suçuna rağmen mutlu mesut, hiç böyle bir olay yaşanmamış gibi gereksiz yaşamına rahatlıkla devam etmemesini sağlaması gerekmektedir.

akibetlerinin bu zavallı can kedi yamuk gibi olmaması için duyarlı insanlar tarafından koruma altına, geçici bir yuvaya alınan bu iki canın sahiplenmesini önermekteyim bir candostu edinmek isteyenlere: