Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

evde tavşan beslemekkedi ve köpeğe geçiş için antreman amaçlı, çocuklara oyuncak, öğrencilere tatile kadar can sıkıntısını gidermek amaçlı eğlence olarak alınmaması gereken, bir canları olduğu, peter singer'in de belirttiği üzere hayvan haklarının temel unsurunu oluşturan olgunun mevcut olup aynen insan denen mahlukat gibi acı duydukları dikkate alınarak, bir ömür boyu birlikte yaşamak üzere sahiplenilmesi, asla terk edilmemesi, sahiplenmeden önce haklarında detaylı araştırma yapılarak, her türlü bakım ve veterinerlik hizmeti sağlanabilecekse edinilmesi gereken canların aynen kedi ve köpekler gibi candostları ile birlikte mutlu mesut yaşaması hali.
allah (c.c.)ın yarattığı en muhteşem varlıklar olduğuna inandığım, yeryüzünün melekleri olan, tarafımdan çok fazla sevilen, muhteşemlikleri, mükemmellikleri, güzellik ve tatlılıkları, masumiyetleri, harika kokmaları (vanilya, pamuk şeker, bisküvi gibi tatlı bir kokuları mevcuttur, her denk geldiğimde öpüp koklayarak içime çektiğim, başka hiçbir canlı bu kadar olağanüstü kokamaz), bunun dışında maalesef et, deney, kürk, av, niyet hayvanları olarak kullanılmaları, türkiye'de yurtdışındaki durum ile tam bir zıtlık oluşturmak suretiyle tavşan kurtarma ve bakımevinin bulunmaması v.s. ile tarafımı hayvan hakları adına en fazla üzüp, kurtarılmaları için daha fazla çaba göstermem gerektiğini iliklerime kadar hissettirmeleri ile beni tam bir tavşansever yapan bu canlar hakkında detaylı bilgi edinmek için:
(bkz: tavşan/@earthlings)
(bkz: tavşanların gariplikleri)
(bkz: tavşan hastalıkları)
(bkz: niyet tavşancılığının yasak olması)
ve
(bkz: terk edilen hayvanların intihar etmesi)

ek: bir tavşan asla ve kat'a kulaklarından tutularak kaldırılmaz. kulakları çok fazla hassas olup, çok önemli damarlar bulundurmaktadır, öyle ki, bir tavşandan kan almak gerektiğinde bu işlem veterinerler tarafından kulak damarlarına uygulanmak suretiyle yapılır. maalesef, çoğu insan bu tür tavşanalr için hayati önemi haiz bilgiyi bilmez, kulaklarından tutarak kaldırır. bu tavşan için çok tehlikeli ve zararlıdır. çoğu veteriner bile tavşanın doğru tutuş şeklini bilmez, kulakalrından tutarak havalandırır zavallı hayvanı. halbuki, kulaklarından tutmanın tavşanın psikolojisi ve sağlığına vereceği zararın yanısıra, çok hassas hayvanlar olan bu canların ayaklarının altında mutlaka dayanabilecekleri bir zemin/unsur olması yine çok önemlidir. bu yüzden, tavşan iki elle karın bölgesinden tutularak kaldırılır, kucağa alındığı anda sol kol üzerine oturturulur, sol kol ayak ve ellerine destek olurken, sağ kolla üst kısımdan vücudu kavranır. bu tavşanı doğru tutma hususu çok önemlidir.


bir ek daha: http://turseng.blogspot.com/2012/08/kendi-hayvanna-eziyet-eden-sahslar.html kendi hayvanına eziyet eden şahısları ilgili/yetkili kuruma şikayet ederek, linkte belirtilen yaptırımların uygulanması ve hayvanın kurtarılması için, tarafımdan hazırlanmış olan dilekçeyi her somut olaya uyarlayarak, ad ve soyad eklenmek suretiyle belirtilen makamlara şikayette bulunmak mümkündür. linkteki dilekçeyi kopyalayarak bir word sayfasına yapıştırıp, gerekli durumlarda, kendi hayvanına tavşan/kedi/köpek/kuş/iguana v.s. farketmez, eziyet eden birilerinin görülmesi halinde hemen somut olaya uyarlayarak il orman ve su işleri müdürlüğüne sunarak (faks/email/mektup/elden v.s.) yaptırım uygulanmasını sağlamak, görmezden gelmemek, dönüp gitmemek gerekmektedir.
(bkz: hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi)