Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

gazetelerin ekşi sözlük'ten alıntı yapması - 5.

http://www.ayakligazete.com.tr/...ekleyen_unluler.htm

ek: benim entry'lerimden birebir kopyaladığı, metnin yarısını oluşturan kısım hariç, "yazı"nın alt kısımdaki 1.2.3. 4. maddelerini kürke hayır sitesinin 2011 tarihli bir metninden kopyalamış. "yazı"nın sevim emre kısmı ise yine sözlükten sevim emre başlığında bir yazarın entrysiydi, okumuş olduğum bir entry'ydi, sonradan yazarı silmiş galiba. ilgili yazara silinen ve bu kişi tarafından aynen kopyalanan entrysi eğer çöpte ise canlandırmasını önermekteyim.
ilaveten, iletişim kısmından editöre mesaj bölümünden gerekli uyarıda bulunarak yazının kaldırılmasını ve özür dilenmesini talep ettim, intihale maruz kalan diğer şahıslara da aynısını yapmalarını önermekteyim.

(bkz: kürk giyen ünlüler/#28580094) bu entry'mden bu bölümü de kopyalamış.
"hem bu, hem de diğer kürk giyen ünlüleri burada belirtmeye devam edelim, bu tür insanların topluma son derece olumsuz örnek oluşturduklarını, " - kopyalamış bu bölümü de. neyse en azından çok sayıda hayvan haklarıyla ilgili entry okuyarak bilgisi olmadığı bir konuda bilgilenmiş/bilinçlenmiş. bu da intihalin iyi tarafı.

ek: geçen sene şenol balaban diye chp'li bir ilçe başkanının sözlükten bir yazarın bir kaç yazısını sitesine aynen kopyalayıp altına şenol balaban diye imza atmış olması, sözkonusu intihale maruz kalan yazarın sözlükte başlık açıp tepki göstermesi üzerine, yazıları sitesinden kaldırması olayı mevcuttu. ilgili yazar kendisini hatırlatıp olayı bu başlık altında paylaşırsa sevinirim.
kendim de dahil çok sayıda yazarın entry'lerinin kaynak gösterilmeden sosyal medyada paylaşılması hususuna değinmiyorum bile, bu artık vaka-i adiyeden olmuştur.

bir ek daha: yine bir kopyalama örneği: http://www.hurriyet.com.tr/...n/yazarlar/19613033.asp - metinde büyük harfle uyarı yazan, sanki yazarın kendisine ait bir fikirmiş gibi sunup uyarıda bulunduğu kısım benim 30.09.2011 tarihli, #25560661 no. entry'mden kaynak göstermeden alıntıdır/kopyalamadır.
"kaputa vurmadan, kornaya basmadan aracın çalıştırılmasının, özellikle soğuk havalarda biraz da olsa ısınmak için aracın motor bölümüne sığınan ve çoğu zaman uyuya kalan yada panikleyerek çıkamayan hem yavru, hem de yetişkin kedilerin genellikle yaşamını kaybetmesine veya sakat kalmasına sebep olduğunu sosyal sorumluluk olarak hayvan haklarıyla uğraşan ve sokaklardan bu şekilde çok sayıda canla ilgilenen her hayvan hakları savunucusu bilir."
küçük bir bölüm olduğu için çok önemsememekle birlikte, yine de "ekşisözlük'te belirtildiği üzere" veya "ekşisözlük'ten alıntıdır" ibareleriyle verilmesi daha etik olmakla birlikte fikir haklarına da uygun olurdu.

ayaklıgazete denilen pek bilinmeyen, ama fikri hak ihlali üzerine ilgi çekip binlerce hit alan site bu durumdan hoşnut olmuş olsa gerek ki, yazıyı kaldırmadığı gibi, herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış gibi davranmakta, özür yazısı da yayınlamamaktadır. hatta kardeşimin de dediği gibi, bu intihal sayesinde çok sayıda hit almış olmak hoşlarına gitmiş olmalı, öyle ki, yazarlarına bol bol intihal yapın, hukuka aykırılık durumlarında site daha fazla ziyaretçi ve hit almaktadır diye tenbihlemeleri olasıdır.