Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kedi maması

genelde sokak ve barınak canlarını besleyenler tarafından haliyle uygun fiyatlı olanları tercih edilmekte olduğundan, www.temizmama.com gibi sitelerden uygun fiyatlı olanları tercih edilen, uygun fiyatlı her zaman kalitesiz olmayacağı gibi, her uygun fiyatlı da kalitelidir diyemeyeceğimiz, yaşamsal önemi haiz yiyecek.
uzun yıllardır hem kendi canlarımız, hem sokak, hem de barınak canları için sürekli mama satın almaktayız. hemen hemen her markayı denedik diyebiliriz bu uzun sürede. her hayvan hakları savunucusu gibi biz de çok sayıda can beslemekte olduğumuzdan uygun fiyatlı diye temizmama'nın miço ve diğer marka mamalarını tercih etmiştik geçen sene. kendi canlarımızla diğer canlar arasından doğal olarak bir fark gözetmeyeceğimizden, aşırı fahiş fiyatlı mamalardan almayı hayvan hakları savunuculuğu ile bağdaştırmadığımızdan (o yüksek fiyata daha fazla cana mama alıp yediririz diye düşünerek) kendi evdeki canlarımıza da bu miço zımbırtısından vermeye başladık geçen sene. bir gün canlardan birinin ağzında büyükçe bir yara farkettim, diğer canın küçük dişlerinin dökülmüş olduğunu farkettim, yine ağzında yara olan canın dışkısında da kan tespit edince anında veterinere gittik. ağızdaki yaranın tümör olduğundan emin bir vaziyette, büyük bir üzüntü içinde veterinere vardık, gerekli tüm muayeneler yapıldı, elbette ki sonunda ortaya herhangi bir sorun çıkmadı. meğer bu mamanın kalitesiz olması ile ilgiliymiş canların yaşadığı tüm bu sorunlar. anında bu mama şirketinden mama satın almaktan vazgeçtik, şu anda kullanmakta olduğumuz uygun fiyatlı ve kaliteli - ağızda yara yapmayan, diş dökmeyen, sindirim sistemine zarar vermeyen mamaya geçtik. bu mama ufacık tanelerden oluşup, canları rahatsız etmemekte, mutlu ve sağlıklı bir şekilde beslenmelerini sağlamaktadır. özetle, temizmama aşırı uygun fiyatlı diye ne kendi, ne de sokak/barınak canlarına zarar veriniz. bu mamayı kimseye önermemekte, canların sağlıkları için uygun bulmamaktayım belirttiğim sorunları şahsen yaşamış biri olarak.
yine uygun fiyatlı alın ama kaliteli olmasına da dikkat edin. ilaveten gdo'suz olmasına özellikle bakınız.

ek: goody marka mamaları da tasvip etmemekte olduğumu belirtmek isterim. zira, temizmama'dan önce goody marka mamaların her çeşidini denemiş, memnun kalmamıştık. bu mamayı yiyince de anında çıkarıyorlardı mamayı bizim canlar çünkü. sindirmeye fırsat bile kalmadan, yedikleri anda çıkardıkları için doğal olarak belki bu çeşii daha iyidir diye diye, tüm çeşitlerini denedikten sonra genel olarak goody mama yiyemediklerini anlayıp vazgeçmiştik bu mamayı da almaktan. her iki mama da yerli üretim bu arada, bunu da belirtmekte fayda var. ben ve çevremin deneyimlerimize göre yerli mamalar kaliteli değil, ithal mamalar daha kaliteli. bizim kullandığımız mama da ithal ve uygun fiyatlı olup, ayrıca gdo'suzdur. bu mamayı yedikten sonra hiç bir can çıkarmıyor, yara, diş dökme, bağırsak kanaması v.s. de olmuyor, bu yüzden bu mamadan son derece memnunuz. kendi canlarımıza iyi geldiğinden, sokak/barınak canları için de iyi olduğunu bilmenin rahatlığıyla tüm canlara bu mamayı yedirmekteyiz.
özetle, mama siteleri ve marketlerden kendi ve sokak/barınak canları için (kedi/köpek farketmez) ithal, gdo'suz ve uygun fiyatlı mamayı etrcih etmeniz, bu canların sağlıklı beslenmesi adına yeterli olacaktır. illa yüksek fiyatlı mamalar satın alınarak israf yapılmasına gerek yoktur.