Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

köpek
hiç bir surette pet shop'lardan, çeşitli denetimsiz çiftliklerden satın alınmayarak, mutlaka sokak/barınaklardan sahiplenilmesi gereken, özellikle sahiplendirmede/sahiplenmede görme/fiziksel engelli olanlarının öncelikli olması gereken, cins hayvan sevdalıları/sefilleri kaçak yollarla, bavullar içinde bayıltılarak ölüme ramak kala getirilip yetiştirilen canları satın almak için yüklü tutarlarda ödemeler yaparken, şimdi anlatacağım can gibi çok sayıda görme/fiziksel engelli olanlarının yuva beklediği hayvan, diğer adıyla insan kaynaklı nedenlerle ölüme yaklaşıp, şanslılarsa ölmeyip engelli kalan mağdur.
http://turseng.blogspot.com/...-kopek-yuva-aryor.html - linkte resimleri, hikayesi ve sahiplenmek isteyenler için iletişim bilgilerinin yer aldığı can.
"genel bilgi: resimlerde görülen yavru köpek geçirdiği ameliyat sonrasında ilan sahibi tarafından tedavi ettirilmiş olup, halihazırda yuvalanmayı beklemektedir. bu yavru köpeğin ömür boyu yuva olabilecek, terk etmeyecek, sorumlu/bilinçli insanlar tarafından sahiplenilmesi gerekmektedir".
terk etmemek hususu çok önemli, terk edilme ihtimali varsa asla bir can sahiplenilmemeli, kedi/köpek/tavşan/kuş/iguana, hangi can olduğu farketmemekte, terk edilmek her canlıya aynı acıyı verir düsturu burada da geçerli olmakta ve terk edilen canların akibeti çoğunlukla feci olmaktadır. (bkz: terk edilen hayvanların intihar etmesi)

terk edilen canların intihar etmesi o kadar önemli bir sorundur ki, yasa koyucu sahiplerinin borcu nedeniyle el konulan - haczedilen canların intihar etmesi gerçeği ile karşılaşınca, bu durumu önlemek/engellemek için özel hükümle h.k.k. md. 5/5 ticari amaçla bakılmayan canların sahiplerinin borcu nedeniyle haczedilmesini yasaklamıştır.
(bkz: evcil hayvanların haczedilememesi)