Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kürk


ilaveten, kürk giyenlere, kullanan ve satan firmalara gösterilen tepkinin, benim de dahil olduğum hayvan hakları savunucusu kesim tarafından ilginç bir şekilde kürk üreten, bizzat bu canların kürkünü, kaynar suda haşlamak, başına vurulan darbelerle öldürmek, canlı canlı kürkünü soymak gibi yöntemlerle koparıp alan, işleyen, devamında satışa ya bizzat yada diğer firmalar aracılığıyla sunan üretim firmalarına gösterilmediğini farkettim.
asıl tepki gösterilmesi gereken, canlara doğrudan işkence eden bu firmalar. bu yüzden kürk vahşetine dolaylı destek veren kürk giyen ünlüler ve kürk kullanan ve/veya satan firmaların yanısıra kürk üreticilerine de tepki gösterilip, yapay deri/kürk üretimine kaymaları için baskı yapmak gerek.
bu markalardan birisi da reklamı olmasın diye adına ayrı bir başlık açmaktan kaçındığım asrın kürk'tür. twitter adresi: http://www.twitter.com/asrinkurkderi , facebook adresi: http://www.facebook.com/asrinkurkderi olan bu kürk üreticisine - kürk vahşetinin banisine tepki göstermek gerekmektedir. bu kuruma karşı sosyal medya araçlarında hesapları bulunan tüm hayvan haklarına duyarlı şahıslara, tam da deri kürk fuarı protestosunun düzenleneceği bu günlerde tepki göstermeyi, etkili olduğunu bildiğim toplu tepki kampanyaları düzenleyip yaygınlaştırmayı önermekteyim.
benim ne gerçek adım, ne sözlük/blog'umda kullanmakta olduğum earthlings nick'im, ne de blog'umun adıyla, ekşisözlük ve blogum dışında sosyal medya araçlarında hesabım mevcuttur, fıtratıma aykırı olması hasebiyle*.
bu tür kürk üreticilerine kısa vadede bu tür bir tepkinin pek sonuç vermeyebileceği, kürk karşıtları olarak verdiğimiz tepkinin bu kanlı para çarkını döndüren, maddi menfaati had safhada olan kürk üreticilerine anında etki etmeyebileceği akla gelse de, uzun vadede bu tür tepkilerin bu firmalar üzerinde etkili olabileceği, yaygın olarak zannetikleri üzere istisnasız herkesin bu lüks zevke bayılmadığı, kürk vahşetine karşı olanların da bulunduğunu görmeleri bakımından bu tür tepkiler önemlidir, mutlaka verilmelidir. en azından bugün sabah gazetesinde kürk karşıtlarının gözüne sokulurcasına tam sayfa kanlı kürk reklamı yaparak bu kürk katliamını empoze etmekten kaçınır, gururla sayfanın baş köşesine iliştirdikleri "hakiki türk derisi" gibi abukluklarla gurur duyulmaması gerektiğini anlar, kendilerinin birilerinin de gözünde gurur duyulacak değil, utanılacak/yüz kızartacak iş yapanlar olarak görüldüklerini algılamalarını sağlar.