Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sahiplenmede engelli hayvanlara öncelik verilmesi - 2.

sokak ve barınaklarda binlerce, açlık susuzluk, hastalık ve yalnızlığa terk edilen, şefkat/ilgi/sevgi alabilecekleri bir yuva beklemekte olan, bir kısmı görme/fiziksel engelli olduğu için sokak ve barınaklarda yaşama şansı bulunmayan, buralarda yaşamanın kendileri için mutlak ölüm demek olduğunu bilen hayvan hakları savunucuları olarak, bu gerçekler ortada dururken pet shop veya üretim çiftliklerinden can satın almanın erdemli bir davranış olmadığından emin olduğumuz için sözlükte köpek alırken dikkat edilecek hususlar gibi başlıklar açılabilmesini şaşkınlık ve üzüntüyle karşılamakta olmamıza sebep olan, sahiplenirken/sahiplendirirken dikkate alınması ile çok sayıda canın yaşamını kurtarmaya vesile olacak temel hayvan hakları anlayışı.

terk edilen canların intihar etmesi o kadar önemli bir sorundur ki, yasa koyucu sahiplerinin borcu nedeniyle el konulan - haczedilen canların intihar etmesi gerçeği ile karşılaşınca, bu durumu önlemek/engellemek için özel hükümle h.k.k. md. 5/5 ticari amaçla bakılmayan canların sahiplerinin borcu nedeniyle haczedilmesini yasaklamıştır.
(bkz: evcil hayvanların haczedilememesi) "
temel olarak sokak/sanayi ve barınak hayvanlarını besleme/tedavi etme/kısırlaştırma fiili çalışmalarına ağırlık veren bir anlayışı benimseyen biri olarak, şahsen çeşitli nedenlerle uzak durduğum sahiplendirme eylemine, görme/fiziksel engelli canlarla, tavşan/hamster/iguana v.s. gibi kedi/köpekler kadar önem verilmemesi ile tarafımı son derece rahatsız eden dezavantajlı canları sahiplendirme ile uğraşan duyarlı kişilere daha geniş kesime duyurarak sahiplendirme işlemlerinin gerçekleşmesi/hızlanması ve can satın alma veya sağlıklı hayvanları sahiplenme yerine bu entry'nin konusu olan dezavantajlı canların sahiplenmesi gerektiğine yönelik bilinçlendirme amacıyla destek vermekteyim. bir can dostu edinmek isteyenlere evleviyetle bu tür yuva bekleyen canları tercih etmelerini önermekteyim.

 
bu can yuvalandı. resim örnek olması amacıyla verilmiştir.