Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sokak köpeğini dört kurşunla öldüren polis


sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik kötü muamelelere hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması hususu halen gerçekleşmediği için kabahatler kanunu kapsamında idari para cezası verilmekte olduğundan, ilgili il orman ve su işleri müdürlüğüne şikayet dilekçesi sunmak suretiyle herkesin kendisi aleyhine şikayette bulunabileceği hayvan katli şüphelisi.
sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik işlenen bizlere göre ve olması gerektiği gibi suç, maalesef mevzuata göre kabahatlere karşı herkesçe kolaylıkla şikayet edilebilmesi amacıyla hazırlamış olduğum şikayet dilekçesi ile ilgili il orman ve su işleri müdürlüğüne email/mektup/elden/faks yoluyla gerekli şikayet yapılabilir, bu zavallı sokak köpeğinin acımasızca ve haksızca öldürülmüş olmasının hesabı sorulabilir, bu şahsa idari para cezası yaptırımı uygulatılabilir.

şikayet dilekçesi linki: http://turseng.blogspot.com/...a-eziyet-edenleri.html
linkteki dilekçe direktiflere uygun olarak doldurulup, olaya uyarlanacak ve belirtildiği üzere ilgili makama gönderilecektir.
ilaveten:
bu tür öldürme/yaralama/tecavüz v.s. gibi her türlü kötü muameleye yönelik uygulanacak yaptırımlar hayvanın sahipli veya sahipsiz olmasına göre değişmektedir.
bu eylemlerin sahipsiz hayvana karşı işlenmesi halinde yukarıda belirttiğim dilekçedeki yaptırımlar uygulanmaktadır. sahipli hayvana karşı işlenmesi halinde ise aşağıdaki entry'de kısaca belirttiğim, uygun bir zamanda detaylı olarak yazacağım yaptırımlar uygulanmaktadır.
(bkz: uyuyan köpeğe üç el ateş eden polis/@earthlings)
özetle, bu can sahipsiz olduğu için idari para cezası yaptırımı uygulanacak bu şahsa, bu can sahipli olsaydı tck 151/1-2 gereği 4 ay - 3 yıl arası hapis cezası, maddi/manevi tazminat gibi yaptırımlar sözkonusu olacaktı.
bu adaletsizliğin giderilmesi, bir an önce sahipsiz canların da sahipli canlar gibi değer görmesi, kendilerine karşı işlenen suçlarda aynı yaptırımların uygulanabilmesi için yapılması gereken (bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması),
(bkz: hayvan haklarının anayasa'da yer alması)
ayrıca, twitter/facebook hesabı bulunanlara başbakanın hesaplarına, çok uzun süre önce verdiği sözü tutmasına, hayvanları koruma kanununun tamamının olmasa bile yasakları düzenleyen 14. maddenin, yeni yasa tasarısının geri çekilerek, tekrar düzenlenecek ve tüm hayvanların hakkını gerektiği gibi koruyacak olan yeni yasa tasarısında yer almasının sağlanmasına yönelik yazmalarını önermekteyim.
https://twitter.com/rt_erdogan


haber linki: http://gundem.milliyet.com.tr/kendi-kopegini-korumak-isteyen-polis-silahini-kullandi/gundem/gundemdetay/19.01.2013/1657508/default.htm