Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

tuğba özerk


"kan kokan biri.
bir kere daha, kürk giysi değil, %100 canlı
o kürkler sizler için, süs amaçlı giyesiniz diye değil, gerçek sahipleri olan, bin bir çeşit işkence ile öldürülmek suretiyle kürkleri üzerlerinden koparılarak alınan tavşan, fok, sincap, tilki, çinçilla gibi canlar için yaratıldı. bu kürkleri yaratılış amacınıza aykırı olarak kullanmanızı kınıyor, en kısa zamanda merhamet gibi asil bir duyguyla tanışarak bu kürkleri gerçek sahipleri olan canlara bırakmanızı, kürk giymekten vazgeçmenizi diliyoruz.
diğer sosyal araçlardan yararlanan hayvan haklarına duyarlı herkese, kürk giyen tüm ünlülere, twitter, facebook gibi hesapları üzerinden ulaşarak kürk giymelerini kınayan mesajlar atarak tepki göstermelerini önermekteyim.

 işte bu video'daki canlardan tam 60 can sen o kürkü giyesin diye, senin bir tek kürkün için eziyetlere tabi tutularak, makatlarından elektrik verilerek, suda boğularak, boyunları kırılarak öldürüldü.
tüm kürk giyen ünlüler, giydiğiniz o bembeyaz, gri, siyah, sarı gibi çeşitli renklerdeki kürkler boyanmamaktadır, onlar bir zamanlar üzerlerinde oldukları canların gerçek renkleri, o şekilde doğdular. giydiğiniz kürklerin üzerlerinde onların sahiplerinin hangi eziyetletle öldürüldüğüne dair herhangi bir işaret yoktur. bunun sebebi de kürkleriniz üzerinde iz oluşturmayacak özel işkence yöntemleriyle öldürülmüş olmalarıdır.


hem bu, hem de diğer kürk giyen ünlüleri burada belirtmeye devam edelim, bu tür insanların topluma son derece olumsuz örnek oluşturduklarını, kürk giymeğe özendirdiklerini unutmayalım, bu tür kişilerin ürettiklerini almayarak boykot edelim, ki bizlerden elde ettikleri gelirlerle tekrar bu kanlı ticarete para harcamasınlar, bizlerin paraları bu tür bir kürk ticaretine akmasın, binlerce can eziyet edilerek öldürülmesin.

kürk giyen ünlülerin kürk giyen ünlü olmayanlardan farklı olarak toplum üzerinde oldukça fazla ve yoğun etkisi sözkonusu olduğundan, gerçek kürkü tercih ederek topluma "kürk giyin, bakın ben de giyiyorum, kürk giymek iyidir/güzeldir, sizi bana yaklaştırır, aynı potada eritir, aynı seviyeye çeker" mesajı vermek suretiyle, ünlülerin her yaptıklarını taklit etme, onların mutlak doğruyu bildiklerine/yaptıklarına inanma, onlardan etkilenme eşiği yüksek olan topluma, kürk giymeyi empoze etmek/özendirmek suretiyle işledikleri günah nedeniyle veballeri iki kat fazladır. bir - kürk giyerek kürk vahşetine katkı yapmaktadırlar, iki - toplumu özendirerek kürk satışını, dolayısıyla kürk katliamını artırmakta, bir kaç katına çıkarmaktadırlar.
kanlı kürk ticaretine bizzat bu iki şekilde destek veren tuğba özerk'i kınamakta, kürke hayır demekteyiz.
(bkz: deri ve kürk fuarı protestosu) - herkese bu protestoya katılarak, sadece oturduğu yerden üzülmek suretiyle değil, bizzat eylemlere iştirak ederek kürk dehşetine tepki göstermesini önermekteyim.