Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

body shop


eskiden ürünlerini hayvanlar üzerinde denemeyen, hayvan deneylerinin alternatiflerinden yararlanarak ürün testi gerçekleştiren işkencesiz bir marka olmasına rağmen, l'oreal gibi hayvan deneyleri yapa firmaların başında gelip, allame-i deney olan bir markanın bünyesine katılınca, her ne kadar halen hayvan deneyleri gerçekleştirmediğini iddia etse de, aynı gelir havuzunda bulunmaları l'oreal'den herhangi bir farkı bulunmayan, ortak gelir havuzuna kattığı meblağlarla yine hayvan deneylerinin gerçekleşmesine doğrudan katkısı bulunan, bu nedenle hayvan haklarına duyarlı olup, işkencesiz ürün kullanmak isteyenler tarafından tercih edilmemesi gereken marka.
(bkz: l'oreal/@earthlings)
(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler)
(bkz: hayvanlar üzerinde deney yapan firmalar)
(bkz: hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmalar)
(bkz: hayvanlar üzerinde denenmiştir)

ürünlerini ısrarla hayvanlar üzerinde denemeye devam eden firmaların tam ve güncel listesi için: http://turseng.blogspot.com/p/blog-page.html
hayvan haklarına duyarlı, hayvan deneyi yapmayan, yasaların ve etik değerlerin öngördüğü üzere hayvan deneylerinin alternatiflerinden yararlanmak suretiyle üretilen işkencesiz ürün satın almak isteyenlerin bu listeyi incelemesini, bu listede bulunan ürünleri kullanmamasını önermekteyim.
ürünlerini hayvanlar üzerinde denemeyen firmalara yönelik peta sitesindeki adobe dosyasından word'e dönüştürerek, kolay ve kullanıcı dostu bir liste hazırlamak amacıyla çalışmalarım devam etmektedir. şimdilik a ve b ile başlayan hayvan dostu - işkencesiz - cruelty free ürünlerin lsitesini eklemiş bulundum. inşallah, tamamını yakın bir zamanda dönüştürüp, düzenleyip, kullanıcı dostu, rahat ulaşılabilir ve okunabilir hale getirerek hazırlamaya devam ettiğim listeleri yayınlayacağım.
bir kısmı için: http://turseng.blogspot.com/...de-deney-yapmayan.html

önemli: cruelty free ürünlerin üzerinde mutlu tavşan sembolü ve cruelty free ibaresi yer alır. bu ibare ve bu sembolün yer almadığı tüm ürünler hayvan deneyi yapan firmalara ait ürünlerdir. bu nedenle sosyal medyada allamelik yaparak, üzerinde bu sembol ve ibarenin bulunmadığı ürünlerin üreticilerine emailler yollayarak, cruelty free olup olmadıklarını soran, sözde hayvan haklarına duyarlı olup, esasında tek derdi popüler olmak, twitter/facebook fenomenliği olan şahıs/şahıslar ve kurum/kuruluşların açıklamalarına, çalışmalarına itibar edilmemesi gerektiğini önemine binaen özellikle vurgu yaparak belirtirim. denk geldim çünkü bu tür kerameti kendinden menkul sözde hayvanseverlere.
bir kez daha vurguluyorum: bir ürünün işkencesiz olup olmadığını anlamada/belirlemede tek kriter, söz konusu ürünlerin üzerinde mutlu tavşan sembolü ve cruelty free ibaresinin yer alıp almamasıdır. bu iki husus dışındaki unsurlara itibar edilmemesi gerektiğini tekrar edeyim.

ürünlerinin üzerinde bu iki unsur yer almayan firmalara email göndererek, hayvan deneyi yapıp yapmadığını sormak anlamsızdır, toplumu yanlış yönde yönlendirmektir. zira, hayvan deneyi yapmayan firmalar bunu mutlaka ticari itibarını artırmak, hayvanseverlerin itimadını ve takdirini kazanmak amacıyla ürünlerinin üzerinde belirtir/belirtmektedir.

ek: hayvan deneyi yapan ve yapmayan firmaların listesine yönelik tek güvenilir kaynak peta materyalleridir. zira, peta çok sık, hemen hemen ayda bir kez bu listeleri güncellemekte, son durumları hızlıca aktarmaktadır. şahsen bu tür ürünlerin takibinde peta lsitelerini temel almakta ve güncellemelerimi bu peta listelerine göre gerçekleştirmekteyim.