Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

bülent ersoy'ın 250 bin tl'lik kürkü - çinçilla yeni yazı

"öncelikle, kürk giysi değil, %100 canlı, yıllardır hayvan hakları savunucuları tarafından gösterilen yoğun tepkiye rağmen gerçek kürk giymeye devam ettiğine bakılırsa, bunu anlamamak için özel çaba sarf etmekte olduğunu düşündüğüm şahıs.
kürk sizin alıp giymeniz için değil, o canlar için yaratıldı. güzel! görünmek adına bir başka canlının canının, türlü işkencelerle daha canlıyken üzerinden koparılıp alınmasına göz yummak, ses çıkarmamak, daha da ötesi bu kanlı ticarete destek verip satın alıp giymek hem vicdana sığmaz, hem de ve de özellikle inançlı olduğunu iddia eden bir insana yakışmaz.
inançlı olduğunu belirtip, dini değerle önem verdiğini ifade edenlerin, gelip giysisinin bir köşesine oturan kediyi rahatsız etmemek için namazını yarıda bırakan hz. muhammed'i (s.a.v.), karıncaları ezmemek için ayağına halhal takarak dolaşan hz. ömer'i, kedileri çok sevdiği ve sürekli bakıp gözetip beslediği, peşinde sürekli çok sayıda kediyle dolaştığı için peygamber tarafından ebu hureyre* adı uygun görülen sahabeleri her açıdan örnek alanlar, hayvan sevgisi söz konusu olunca neden örnek almazlar, anlamak mümkün değil.
hz. muhammed (s.a.v.) ve kedi hikayesi, komünizmin din karşıtı ve ateizmi dayattığı o korkunç ortamda, o kabus ve özgürlüklerden uzak günlerde, ninem tarafından bana anlatılmıştı. dini eğitimin olmadığı, din kavramının yasaklandığı, dini değerleri uygulamayı bırakın, dile getirenlerin hapse atıldığı, öldürüldüğü, s.s.c.b.'nin yıkımına doğru, son yıllarda camilerin sadece yılda bir kez, o da muharremlik döneminde sadece 1 (bir) aylığına açıldığı ve bir ay tamamlanınca kapılarına kocaman kilitlerin takıldığı o koşullarda, benim yaşlı ninemin bile bildiği, artık nasıl duymuşsa muhtemelen çocukken ona da ninesi tarafından anlatılmış bulunan, dine yönelik her türlü olumsuz koşula ve kısıtlamaya rağmen aklının bir köşesinde tutarak bana aktardığı hz. muhammed (s.a.v.) ve kedi olayını - yine o ateizm ortamında, benim bile çocuk aklımla anladığım, etkilendiğim bu önemli ve hayvan haklarına islam'ın bakışını apaçık ortaya koyan hikayeyi - bülent ersoy'un bilmediği düşünülemez.
dindar bir insan olduğunu belirten birinin hayvan haklarına daha olumlu yaklaşması, hayvan hakları için çaba göstermesi gerekirken, herhangi bir çalışmada bulunmayıp bilakis kürk giyerek, "bana ne hayvan haklarından" - meali "ne yapayım işkence ile öldürüldü iseler, ben gösterişime bakarım" şeklinde olan garabet cümle sarf etmekten çekinmediği, hayvan haklarını ihlal ettiği için kendisini kınıyor, kürke hayır! diyorum."

üstteki kısım kürk giyen ünlüler başlığındaki emine erdoğan entry'mden alıntıdır.

ilaveten, böyle bir kürk manto için 50 çinçilla katledildiğini ifade etmek gerçeği yansıtmamaktadır. zira, çinçilla el kadar küçük bir can olup, böyle bir palto için yaklaşık 150 - 200 canın öldürülmüş olduğu apaçık ortadadır. maalesef, son derece üzücü ve hayvan haklarına duyarlı insanların kalibini sızlatacak bu bilgiyi belirteceğim: resimde görülen mantonun halkaları adedince çinçilla katledilmiştir. yani, bu mantoda görülen enlemesine her bir halka bir adet çinçilla hayvanıdır. gri renkli bu halkaların ortasında görülen siyahlıklar çinçillaların sırt kısmıdır. buna göre, bu mantoya bakarak bile her halkanın bir çinçillaya denk gelmesi hasebiyle, halkalar sayılmak suretiyle kaç can öldürüldüğü açıkça anlaşılır bu şahsın sırf gösteriş için giydiği tek bir adet kürkü için.
http://turseng.blogspot.com/...oyun-kurk-giymesi.html - söz konusu manto resmi burada görülebilir. mutlu mesut yaşayacakken, bu görgüsüz giyecek diye canlı canlı üzerinden kürkü - canı çekilip alınan ve mantoda halka olan canın resmi de yine aynı linkte görülebilir.
hayvan hakları savunucuları olarak bu mantoya baktığımızda bize güzel! bir giysi! olarak değil, her halkası bir candan oluşan, sadece başı bulunmayan hayvanlardan ibaret bir cesetler bütünü olarak görünen unsurun, bu kürk giyen ünlüler'e nasıl olup bu şekilde değil de, güzel ve gösterişli kıyafet olarak göründüğünü algılamak mümkün değil.


 - kaz tüyü ürünlerin - yatak, yastık, yorgan, manto, kaban v.s. evinize ulaşması için hangi aşamalardan geçtiğini, gerçek bedelinin fiyatı değil, işkenceyle alınan can olduğunu görmek için videoyu mutlaka izleyin. +18. ama yine de izleyin. bilinçlenmek ve bilinçlendirmek, kaz tüyü ürün satın almadan vazgeçmek, kanlı kaz tüyü endüstrisine katkıda bulunmamak için.