Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

dincilerin doğa ve hayvan düşmanı olması

önemli not: ekşisözlük yazarı olarak sözlükte yazmış bulunduğum entry'lerden hayvan haklarıyla ilgili olanları (ki, %90'nı oluşturmaktadır toplam entry'lerimin) aynı başlık altında bu blog'a da taşımaktayım. bu nedenle başlıkları aynı şekilde yazmamdan ötürü ortaya, tarafımın fıtratı, üslubu, prensipleri ve dünya görüşüyle bağdaşması mümkün olmayan garip başlıklar çıkabiliyor. özetle, bu tür tuhaf başlıklar tarafımın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır, içeriğine entry yazdığım her başlığa katılıyorum anlamına gelmemektedir. duyurulur.
şirinevler köprüsünde her daim oturmuş olan, uzun süredir akibeti bilinmeyen,  çok merak ettiğim can. bu can hakkında bilgisi olanlar tarafımla irtibata geçerse sevinirim. 

(bkz: dincilerin hayvan düşmanlığı/@earthlings),
öncelikle böyle bir başlık var zaten, hatalı bir şekilde dinci diye tanımlanan, aslında dindar olan insanların gerçekten varolmayan hayvan düşmanlığına yönelik.
ikinci olarak, tam da konuyla ilgili olarak bir arkadaşımla dün yaptığımız emailleşmede, benim göndermiş olduğum emailden yaptığım alıntı aşağıda yer almaktadır:
"zaman gazetesinde ücretsiz olarak hayvan haklarıyla ilgili yazmak istediğimi belirttim, zaman başlığında, iletişime geçmelerini önerdim blog'umdan. çünkü maalesef hedef kitlesi ve genel olarak dindar kesim biraz uzak hayvan haklarına, onları bilinçlendirmek ve aktifleştirmek amacındayım.
iyi örnekleri de var. mesela, zeynep kaptan çarşaflı bir bayan, fatih camii kedilerini besliyor düzenli, uğraşıyor onlar için her açıdan. yine arzu erdoğral/@earthlings benimle iletişime geçti, hayvan hakları ile ilgili yazı hazırlarken, kendisine 4 adet yazımı gönderdim, o da bu yazılarımdan yararlanarak bir yazı yayınladı habervaktim'de ölüm yasası karşıtı. kudüs tv'de bir kaç gün yine ölüm yasası karşıtı ana haber bültenleri hazırlayıp sundu, benim de katılımımı istiyorlardı programa ancak anonimliğime önem vermem hasebiyle kabul etmedim. yine bediüzzaman'ın kedisi vardı, miyav değil rahim diye zikrettiğini belirttiği. islam hayvan karşıtı değil, pek bilinmese de.
ben de yine dindar bir hayvan hakları savunucusuyum."

ek: arzu erdoğral'la bir diğer hayvan hakları savunucusu arkadaşım aracılığıyla tanışmış bulunduk, email yoluyla haberleşme söz konusu oldu. hayvan haklarına son derece duyarlı, canlar için çaba gösteren, hayvan haklarının iyileştirilmesi için elinden geleni yapmaya çalışan, mesleğini bu yönde kullanan, iyi bir hayvan hakları savunucusu gazeteci/habercidir kendisi.
ilaveten kurban hakkındaki görüşlerim için: (bkz: kurban bayramı/@earthlings)
bu da acısız kesimin helal kesime aykırı olmadığını savunmakta olduğum yazı: (bkz: şoklama yöntemi ile acısız kesim)

ilaveten: dindar kesimde hayvan sevgisi ziyadesiyle mevcuttur. zira yaratılan her varlık, sırf yaradan dolayısıyla sevilir. bu yüzden dindar kesimde hayvan sevgisinin bulunmadığını, hele de hayvan düşmanlığı söz konusu olduğunu belirtmek gerçeği yansıtmamakla birlikte, iftiradır. ancak, hayvan sevgisine sahip dindar kesim maalesef hayvan haklarına karşı mesafelidir. özetle, hayvanı yaradandan ötürü sever, herhangi bir zarar vermesi söz konusu bile olmaz, "bir karıncayı bile yaratamazken, allah (c.c.) ın yarattığı canı almamız büyük günahtır" düşüncesiyle, ama hayvanlar için çaba göstermek, hayvan hakları için uğraşmak, hayvanlara yapılan eziyetlere karşı durmak akıllarına gelmez. bu yüzden dindar bir hayvan hakları savunucusu hukukçu olarak amacım dindar kesimde mevcut bulunan bu hayvan sevgisini harekete geçirerek, sadece sevmekle kalmayıp, canlar için çaba göstermelerini, hayvan hakları savunucuları olmalarını sağlamak.

ayrıca: http://www.haber7.com/...da-ozel-bir-hayvan-kedi?wr=1