Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

hayvan hakları ihlallerine yönelik dilekçeler - pet shop şikayethttp://www.turseng.com/...ruhsata-aykiri-calisan.html - ruhsatısz veya ruhsata aykırı olarak işletilen pet shop'ları kapatılma talebi ile şikayet etmek için yazmış bulunduğum form dilekçe. bu dilekçe aracılığıyla ruhsatsız veya ruhsata aykırı çalıştığını düşündüğünüz pet shop'ları söz konusu dilekçe ile rahatlıkla şikayet edebilirsiniz il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne, dilekçede belirtilen kısma ad, soyad, tel. no, email, tarih ekleyip imza atmak suretiyle.

http://www.turseng.com/...dilekcesi-form-dilekce.html - bu linkte de, olumsuz koşullarda işletildiğini düşündüğünüz, fark ettiğiniz, tespit ettiğiniz, size bildirilen yada genel olarak sosyal/görsel/yazılı medya aracılığıyla hakkında bilgi edinmiş bulunduğunuz pet shop'ları yine aynı şekilde ad, soyad, tel. no, email, tarih ekleyip, dilekçede belirtilen hususlardan size uygun olanların önüne x işareti ekleyerek, imza attıktan sonra, denetim, uyarı, idari para cezası talepleriyle il orman ve su işleri müdürlüğüne dilekçeyi sunmak suretiyle şikayet edebilirsiniz.

ruhsatsız, ruhsata aykırı olarak veya olumsuz koşullarda işletildiğini fark ettiğiniz pet shop'ları tespit edince, sadece üzülmekle kalmayıp, üzüntüyü eyleme dönüştürmek, bu çoğunlukla korkunç durumlarda tutulan canların kurtarılmasına vesile olmak adına oldukça verimli bir davranış olacak, bu yönüyle hayvan hakları adına atılmış çok büyük bir adım oluşturacaktır.


pet shop'larda can satışının tamamen yasaklanması için gıda, tarım ev hayvancılık bakanlığına email/mektup/faks/telefon/sosyal medya hesapları aracılığıyla baskı uygulanmasını önermekte, türkiye'de bulunan tüm pet shop'larda canlı hayvan satışını yasaklama yetkisinin sadece bakanlıkta bulunduğunu, bakanlık dışında hiç bir kurumun pet shop'larda canlı hayvan satışını yasaklama yetkisi bulunmadığını, pet shop'larda canlı hayvan satışını yasaklayacağını/yasakladığını iddia eden kurumların yalnızca reklam amacında olduğunu ve kamuoyunu yanılttığını belirtmekteyim.

bakanlık dışında herhangi bir kurumun pet shop'larda canlı hayvan satışını yasaklamaya yönelik aldığı idari karar, 60 gün içinde yetki gaspı gerekçesiyle idari dava açmak suretiyle iptal edilir idari mahkemeler tarafından. bu nedenle bu tür hayvansever oylarını almak amacıyla bilerek isteyerek toplumu yanıltan kurumlara itibar etmemek, pet shop'larda canlı satışının tamamen yasaklanması için tarım bakanlığına her yolla baskı uygulmaya devam etmek gerekmektedir.

ek: kolaylıkla başvuru yapılabilsin diye yakın zamanda form dilekçe olarak hazırlayacağım üç dilekçe daha mevcut:
1. online hayvan ticaretine,
2. yetkisi bulunmadığı halde veya yetkili olup da etik kurul izni olmaksızın hayvan deneyi yapanlara,
3. niyet tavşanı olarak kullanılan canlara yönelik üç form dilekçe daha hazırlayıp yayınlayacağım inşallah.