Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

hayvanları bülent ersoy'dan koruma kanunu
hayvan hakları savunucusu olarak benim de desteklediğim, desteklemekle kalmayıp, hayvan hakları mevzuatında uzman hukukçu sıfatımla aktif olarak tasarısının hazırlanma sürecine katılmak istediğim/katılacağım, yeryüzündeki canların daha fazla eziyet görmemesi, koruma altına alınması için evleviyetle meclis gündemine alınması gereken haklı ve yerinde yasa talebi.
zira aşağıda hayvanlara yönelik verdiği zararlar hakkında somut veriler bulunan bir şahıstan bahsediyoruz:
"böyle bir kürk manto için 50 çinçilla katledildiğini ifade etmek gerçeği yansıtmamaktadır. zira, çinçilla el kadar küçük bir can olup, böyle bir palto için yaklaşık 150 - 200 canın öldürülmüş olduğu apaçık ortadadır. maalesef, son derece üzücü ve hayvan haklarına duyarlı insanların kalibini sızlatacak bu bilgiyi belirteceğim: resimde görülen mantonun halkaları adedince çinçilla katledilmiştir. yani, bu mantoda görülen enlemesine her bir halka bir adet çinçilla hayvanıdır. gri renkli bu halkaların ortasında görülen siyahlıklar çinçillaların sırt kısmıdır. buna göre, bu mantoya bakarak bile her halkanın bir çinçillaya denk gelmesi hasebiyle, halkalar sayılmak suretiyle kaç can öldürüldüğü açıkça anlaşılır bu şahsın sırf gösteriş için giydiği tek bir adet kürkü için.
http://turseng.blogspot.com/...oyun-kurk-giymesi.html - söz konusu manto resmi burada görülebilir. mutlu mesut yaşayacakken, bu görgüsüz giyecek diye canlı canlı üzerinden kürkü - canı çekilip alınan ve mantoda halka olan canın resmi de yine aynı linkte görülebilir.
hayvan hakları savunucuları olarak bu mantoya baktığımızda bize güzel! bir giysi! olarak değil, her halkası bir candan oluşan, sadece başı bulunmayan hayvanlardan ibaret bir cesetler bütünü olarak görünen unsurun, bu kürk giyen ünlüler'e nasıl olup bu şekilde değil de, güzel ve gösterişli kıyafet olarak göründüğünü algılamak mümkün değil.

 - kaz tüyü ürünlerin - yatak, yastık, yorgan, manto, kaban v.s. evinize ulaşması için hangi aşamalardan geçtiğini, gerçek bedelinin fiyatı değil, işkenceyle alınan can olduğunu görmek için videoyu mutlaka izleyin. +18. ama yine de izleyin. bilinçlenmek ve bilinçlendirmek, kaz tüyü ürün satın almadan vazgeçmek, kanlı kaz tüyü endüstrisine katkıda bulunmamak için."

linkteki resimlerin üzerlerine tıklanarak büyütülüp bu enlemesine halkalara yakindan bakılmasını, bu kürk mantonun dikkatlice incelenmesini, o her halkanın bir zamanlar yaşayan, şimdi ise bu görgüsüzün üzerinde bir halkaya dönüşen çinçilla canları demek olduğunun iyice algılanmasını, çektikleri o acının içte hiss edilmesini önermekteyim. tabi, sadece hayvan haklarına duyarlı/ilgili şahıslara değil, bu hayvan karşıtının kendisine de. biraz da olsa vicdanı mevcutsa.
 
yerinde ve güzel bir başlık olmuştur, zira "bana ne hayvan haklarından" diyecek kadar gemi azıya almış bir hayvan karşıtından söz edilmektedir. belki bu tür başlıklar sayesinde, eğer varsa/kalmışsa utanma duygusu, biraz da olsa yaptıklarını değerlendirme içine girer, az da olsa utanır, hayvanlara çeşitli yollarla eziyet ederek ortaya çıkardığı hayvan hakları ihlallerinden vazgeçer.