Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

intihal - fikri hak ihlali

bugün tarafıma yönelik yapılmış olduğunu yeni farketmemle birlikte, böylesi daha önce görülmedi şeklinde tepki verilebilecek kadar yüzsüzce gerçekleştirilmiş olanına denk geldiğim hırsızlık. daha önce de oda tv  1 kez, ntvmcncbe - 2 kez, şurada belirttiğim site yine bir kez, onun dışında yoğun olmam hasebiyle farketmediklerim dahil çok sayıda intihal arasında en ilginç/komik intihal budur diyebilirim.
önceki intihallerle ilgili bilgi edinmek için: gazetelerin ekşi sözlük'ten alıntı yapması
http://www.turseng.com/...cesi-kaz-tuyu-urunleri.html linkteki kaz tüyü vahşeti içerikli yazımı (ki, sözlüğe de alıntılamış bulunmaktayım) baştan sona kopyalamış olan bir haber sitesi ile karşılaştım bugün. doğrudan sağ tuşa basılı tutup tüm sayfayı resim ve videolar dahil yazıyla birlikte aynen kopyalayıp kendi haber sitelerine yapıştırmışlar. tabi ki, kaynak göstermeden. üstelik ilgili linkte en altta el kadar uyarı yazısı yapıp, iyice algılansın diye sarı ile boyamama rağmen. şimdiye kadar karşılaştığım en berbat intihal budur diyebilirim.
yazımı başlığından tutun, resimlere, resim altı açıklamalara, videolara ve dipnotuma kadar kopyalayıp yapıştırmışlar. yazımın altında link verilerek dahi alıntılanamaz, kopyalanamaz, başka bir mecrada yayınlanamaz dememe rağmen.
blog'da daha önce var olan kopyalama engelini kaldırma nedenim hayvan hakları ihlallerine yönelik yazmış olduğum dilekçelere katılmak isteyenlerin rahatlıkla kopyalayıp başvurabilmesiydi. hayli uzun süre önce engeli kaldırmış oldum.
intihale karşı çeşitli yöntemler deneyerek önlemler almakta olsam da gerçekten özellikle internet ortamında yapılan bu çalıntılarla başetmek oldukça zor. arkadaşımın da dediği gibi "intihali önlemenin tek çaresi hırsızın çalmaktan vazgeçmesi". gerçekten, kimliğinizi gizli tutmak isteyen biri iseniz, sizden yapılan çalıntılarla uğraşmak daha bıktırıcı ve zor oluyor.
bu çalıntıyı yapan siteyi bu sefer belirtmeyeceğim, haksız yere hit kazanmasın diye. merak edenler yoğun bir şekilde girip bakıyor, uyduruk haber sitelerinin hitini artırıyor böylece. şimdilik uyarı emaili gönderip, yazımın tamamen kaldırılmasını talep ettim. kaldırmazlarsa duyuracağım burada, haksız yere hit kazanmalarını da göze alarak.
merak edenler google'de kaz tüyü işkencesi diye aratıp bu siteye ulaşabilir, bakıp bakıp gülebilir bu komik intihale.


ek: ilgili haber sitesi uyarı emailim üzerine intihal yaptığı yazımı kaldırmıştır. bu vesileyle herhangi bir surette kısmen/tamamen ekşisözlük ve/veya blog'umdan makalelerimi intihal etmek isteyenleri bir kez daha uyarmakta, son dönemde tarafıma yönelik onca uyarıya ve ilgili yasa hükümlerine rağmen artmış bulunan intihallerle ilgili olarak söz konusu uyarımı tekrar önemin binaen bir kez daha burada vurgulamaktayım:

ÖNEMLİ DUYURU: bu yazı ekşisözlük ve bu blog'da (eski adıyla www.turseng.blogspot.com yeni adıyla www.turseng.com) EARTHLİNGS nick'iyle yazan hayvan hakları savunucusu hukukçuya ait olup, hiç bir şekilde - tamamen veya kısmen - alıntılanamaz, kopyalanamaz, başka bir mecrada yayınlanamaz. toplumu bilinçlendirme amacıyla ilgili yazıdan bahsedilerek, blog linki verilmek suretiyle blog'umuza yönlendirme yapılabilir. blog ve ekşisözlük'teki earthlings'e ait tüm materyallerin hakkı saklıdır ve yalnızca kendisine aittir. tümeserleri fikri haklar yasası çerçevesinde koruma altında olup, söz konusu kanun hükümlerine ve işbu uyarıya rağmen hukuka aykırı olarak bu ve diğer tüm eserlerinin kopyalanması, alıntılanması, başka bir mecrada yayınlanması halinde fikri hak ihlali nedeniyle hukuki yola başvurulacağını ve fikri hak ihlali gerçekleştirerek intihal yapan şahıslara hukuki çerçevede, yasalar gereği yaptırım uygulatılacağını önemine binaen bir kez daha belirtirim. 
işbu uyarı earthlings'in hem ekşisözlük, hem de bu blog'da yayınladığı tüm eserleri için (yazı/görsel) geçerlidir.