Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

izmir çandarlı'daki itlafa dair şikayet dilekçesi - 2


bugün izmir il orman ve su işleri müdürlüğünden aşağıdaki abuk yanıtı almış bulunduğumuz şikayet başvurusu.

"çandarlı beldesindeki şüpheli hayvan ölümleri iddiası ile ilgili olarak şube müdürlüğümüzce dikili kaymakamlığı’ndan bilgi istenmiştir.
kaymakamlıkça müdürlüğümüze gönderilen cevabi yazıda; söz konusu iddialarla ilgili olarak yeterli delil bulunamadığından herhangi bir yasal işlem yapılamadığı, ancak ilgili belediye ve yetkililerin bilgilendirilerek uyarıldığı belirtilmiştir."

ilgili entry'deki linkte ocaktan itibaren beldenin çeşitli bölgelerinde onlarca zehirlenmiş, ölü veya ölmek üzere olan çok sayıda köpek bulunurken/bulunmaya devam ederken, izmir il orman ve suişleri müdürlüğünün araştırma bile yapmadan böyle abuk ve anlamsız yanıt yazması inanılır gibi değil. ilgili linkte sadece br kısmını ekleyebildiğim onlarca zehirlenmiş cana ait delil niteliğinde resim görseli mevcuttur, dilekçeye de eklenmiş olan bu delillere rağmen, yeterli araştırma yapmadan, sadece bir günde, yıldırım hızıyla yukarıdaki yanıtı gönderen bu müdürlüğü kınıyorum görev ihmalleri nedeniyle.
bu da söz konusu olaya tepki gösterenlerin, sadece ad, soyad ve iletişim bilgilerini ekleyip, ilgili dilekçeyi emailin içine resimlerle birlikte kopyalayıp gönderenlerin sayısının az olduğuna işaret etmektedir. zira, bunca yıllık deneyimimle bir hayvan hakları ihlaline tepki ne kadar büyük olursa, olaya yaptırım uygulamaya yetkili makamın ilgisinin de aynı oranda yoğun olduğunu bilmekteyim.

bu arada deprem yaşamış olan van il orman ve suişleri müdürlüğü ile deprem nedeniyle kapalı unutulan, aç susuz, kendi kaderlerine bırakılan van kedilerinin yaşamakta olduğu kedievi ile ilgili telefonla yaptığımız görüşmede, tam da görüşme sırasında müdürlüğün binasında deprem hasar tespit çalışmaları yapılırken bile, yetkililer son derece ilgi göstermiş, olayla yakından ilgilenmiş, tarafımızı bilgilendirmişlerdir. (bkz: van kedisi araştırma ve uygulama merkezi/@earthlings)
gel gör ki, izmir il roman ve su işleri müdürlüğü, elindeki geniş imkanlarla ve büyükşehir olmanın getirilerine rağmen hayvan hakları ihlallerine yönelik ezelden beri tarafımca anlaşılmaz şekilde devam eden ilgisizliğini sürdürmektedir.
bundan önce de çok sayıda şikayet başvurusuna "ekibimiz yok bizim" gibi anlamsız yanıtlarla olumlu geri dönmemiş, hayvan hakları ihlallerine yönelik umursamaz tavırlarına devam etmişlerdi.
izmir'de ikamet eden hayvan hakları savunucularına önerim, bu orman müdürlüğü ile ilgili çalışmalar yapmaları, bu orman müdürlüğünü, h.k.k. gereği h.k.k. hükümlerini uygulama görevini, daha kolay yürütülmesi için kendisine devreden orman ve su işleri bakanlığına şikayet etmeleridir.
zira, bu müdürlük kendisine yasa gereği devredilen h.k.k.'nu uygulama görevini gereği gibi yerine getirmemektedir. izmir'de ikamet eden ve olaylara vakıf olan hayvan hakları savunucuları söz konusu ihmalkarlıkları yakinen bildikleri için bu tür bir şikayet başvurusunu da kendilerinin yapması daha amacauygun olacaktır.
son olarak bizler de bu vurdumduymaz müdürlüğe görevlerini layıkıyla yapması için baskı yapmaya devam edelim, ilgili dilekçeyi yoğun katılımlı olarak gönderelim.