Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Süt Danası Vahşeti - 2.video görselini mutlaka sonuna kadar dayanarak izleyin, bilinçlenme adına bunu yapmak son derece ehemiyet taşımaktadır

kanunu bilmemek mazeret sayılmaz ilkesinin sadece hukukta geçerli olması hasebiyle, insan ve hayvana yönelik suç ve kabahatler ve de haksız fiiller, özetle hukuki bir olayın konusunu oluşturan olgular hariç, hemen her disiplinde bilgisiz/bilinçsiz olmanın mazeret sayılması durumu gözönüne alındığında, hayvan haklarıyla ilgili tüm ihlallerin toplum tarafından bilinmiyor olmasında hayvan hakları savunucuları olarak sorumluluğumuzun bulunduğunu her daim tarafıma hatırlatan vahşetlerden birisi.

dediğim gibi sadece hukuki durumlarda bilmemek mazeret sayılmamaktadır. "adam/hayvan öldürmenin suç/kabahat olduğunu bilmiyordum", "çalmanın suç olduğunu bilmiyordum" diyemez kimse. dese de bir işe yaramaz, bu savunması onu aklamaz. ufuk günaydın gibi her daim lanetle andığım/anacağım bir hayvan düşmanı "kedi öldürmenin suç olduğunu bilmiyordum" bahanesine/mazeretine sığınamaz, bilmesi gerekirdi. model insan olarak kabul edilen insanın kanunları/kanunla yasaklı halleri bildiği varsayılır.
ancak, ahlaki, dini, etik, görgü ve de tarafım için en önemlisi hayvan hakları ihlali olmasına rağmen hukuken hoşgörülmüş bulunup, gerçekleşmesi durumunda herhangi bir yaptırım öngörülmeyen yasal işkence hallerinin - deney, kürk, kaz tüyü, kaz ve ördek ciğeri, mezbaha, kümes, çiftlik v.s. gibi hayvan hakları ihlali oluşturan vahşetlerin toplum tarafından bilinmiyor olmasından, hayvan hakları savunucuları olarak yeterince duyurmadığımız, toplumun bu hususlarda bilinçlenmesini sağlamamış olmamız sebebiyle, hele de günümüzde internet aracılığıyla her eve girmenin mümkün, sosyal medya aracılığıyla her bilgiyi hızlıca ve kolayca her bireye ulaştırmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde halen bu hayvan hakları ihlallerinden habersiz olanlardan sorumlu olduğumuzu düşünmekteyim.
hayvan hakları savunucusu olarak haklarını savunmakta olduğum tüm canlara yönelik hak ihlallerini özellikle endüstriyel hayvanlara yönelik gerçekleşen vahşet, zulüm ve işkence örneklerini topluma evleviyetle ulaştırmakla yükümlüyüm. bu nedenle hayvan hakları savunucusu hukukçu olarak şimdiye kadar hayvan hakları ihlallerine yönelik şikayet dilekçeleri hazırlamak, hayvan hakları ihlallerine yönelik çözüm yolları göstermekle birlikte, aşağıda belirttiğim çok sayıda yasal işkence nitelikli hayvan hakları ihlaline yönelik makaleler yayınlamakla birlikte, özellikle şubat ayının başı itibariyle endüstriyel hayvan zulümlerine özel önem vermekte ve konuya odaklanarak bu vahşet alanlarının hepsine yönelik bilinçlendirme çabası içine girerek bununla ilgili görsel (resim/video) destekli yazılar hazırlamaktayım.
hayvan hakları savunucusu, hayvansever ve genel olarak hayvan haklarına duyarlı herkese toplumun bu kadar bilinçsiz olduğu, bilinçsiz olduğu için de ihlallerin devam ettiği gerçeği gözönüne alınarak, ivedilikle endüstriyel hayvan zulümlerine özel önem vermelerini, topluma yoğun şekilde duyurarak bilinçlendirme sağlamalarını önermekteyim.

bu arada south park izleyen biri olarak süt danası vahşetiyle ilgili bölümü olduğunu bilmiyordum, öğrenmiş oldum, en kısa zamanda izleyeceğim.*

bu yasal işkence hallerinden deney, kürk, köpek dövüşü, süt danası gibi aşağıda belirttiğim vahşetlere daha önceden de değinmiştim. yalnız bu tür bilinçlendirme çalışmalarında görsel destekli yayınlar hazırlamanın toplum bilincini daha hızlı ve etkili olarak uyandırdığını farketmiş olarak, daha önce işlediğim bu konuları da tekrar görsel destekli olarak yayınlayacağım blog'umda.

(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler/@earthlings),
(bkz: hayvan deneylerinin alternatifleri/@earthlings),
(bkz: köpek dövüşü/@earthlings),
(bkz: kürk giyen ünlüler/@earthlings),
(bkz: kürk/@earthlings),
(bkz: süt danası/@earthlings),
(bkz: kaz tüyü vahşeti/@earthlings),
(bkz: kaçak av/@earthlings),
(bkz: pet shop/@earthlings),
(bkz: şoklama yöntemi ile acısız kesim),