Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

tavşanların gariplikleri - yenibaşlarını okşadığınızda, sırtını, yine başlarını, her yerlerini sevip okşayıp, öptüğünüzde bundan çok fazla mutlu olup, mutluluktan dişlerini birbirine hafifçe sürerek "kıtır kıtır" diye bir ses çıkartmaları. başlarına dokunur dokunmaz hemen tamamen yere yapışacak kadar mayışmaları, başlarını yere yapıştırıp, sizi sevmeye devam etmeniz için teşvik etmeleri.
diş gıcırdatmada önemli husus ve ayrım şudur: mutlu olduklarında, bazen kendi kendilerine uyurken rüya gördüklerinde yada sevildiklerinde dişlerini bir birine sürerek çıkardıkları ses ile hasta olduklarında, bir yerleri acıdığında, ağrıdığında dişlerini bir birine sürmek suretiyle çıkardıkları ses çok farklı.
mutlu olduklarında yaptıkları - daha tok ve kıtır kıtır diye bir ses.
hasta olduklarında yaptıkları - daha tiz ve cüy cüy bir ses. sanki cama tırnağınızı sürüyormuş gibi bir gıcırtı. bu sesi çıkaran tavşancan hasta veya bir yeri acıyor/ağrıyor demektir, hemen kucakladığınız gibi bir veterinere götürmek gerekmektedir.
tavşanların gariplikleri, mucizeleri, melek olduklarına dair kanıtları bitmek tükenmek bilmez. tavşanlar tarafım için ziyaret edilecek, sıkı arkadaş olunup, mevcutlarla samimiyeti ilerletme sebebi olacak kadar belirleyici unsurdurlar arkadaşlarımla/çevremle ilişkimde. tavşanı olan yakınlar/arkadaşlar/tanıdıklar v.s. tarafım için sık ziyaret edilme, diğerlerine göre bir kaç level önde olma sebebidir.
bilindiği üzere bizim tamamı farklı ve zorunlu sebeplerden edindiğimiz kedicanlarımız var, yine çok sevdiğimiz. ancak, keyfi olarak, durup duruken "acaba hangi hayvancanı dost edinsem" diye düşünecek olsaydım, seçme olanağım bulunsaydı kesinlikle fıtratıma en yakın olan tavşancanları evlat edinirdim.
bu nedenle bu muhteşem varlıkların ilanlarına denk geldiğimde içim gidiyor, sahiplenemesem de (kedilerle tavşanlar birarada bulunmaz/bulunmamalı, bu tavşanlar için çok tehlikeli, bir kaç gün önce bir arkadaş, kedisinin bahçede aniden karşısına çıkan komşunun tavşanını nasıl saldırarak maalesef ölümüne sebep olduğunu anlattı tarafıma) sahiplenmeleri, ortada kalmamaları için özel çaba sarfetmekteyim.
sahiplenmede/sahiplendirmede öncelik tarafıma göre engelli kedi/köpek gibi canlarla birlikte diğerlerine oranla fazla önemsenmeyen küçük hayvanlar tavşan, cavia, kuş, iguana, hamster, balık gibi canlarda olmalıdır.
http://www.turseng.com/...sanlar-onemlioncelikli.html - bu tavşancanlar yuva aramaktadır ivedilikle. sorumluluk sahibi, tavşan bakımından anlayan, sorumlu insanların sahiplenmesini öneririm.

bu tür hayvanların sahiplenmelerine yönelik destek vermek amacıyla blog'da da ilan düzenleyerek yayınlamaktayım. sözlük içinden/dışından herkes tarafıma bu özellikleri bulunan canların sahiplenme ilanlarını yayınlamam üzere blog'daki sahiplendirme bölümünde belirtilen emaile form göndermek suretiyle ulaşabilir.

ek: sözlükte çok sayıda olduğunu tahmin ettiğim candostu olarak tavşanı seçen şahıslara tavşancanlarına ait çok sayıda resim ve video gibi görselleri paylaşmalarını önermekteyim entry, bition v.s. aracılığıyla. blog'umda yayınlamam üzere bana da gönderilebilir bu görseller.

"tavşanlar, dişlerini gıcırdatırken aynı zamanda, sürekli olarak uzayan dişlerini törpülemiş oluyorlar. çene yapısında kalıtsal bir sorun olduğu haller hariç, ağız ve diş sağlığını garanti etmenin yolu onu mutlu etmekten, böylelikle dişlerini gıcırdatmasını sağlamaktan geçiyor." - diyor akbatsi*