Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ücretsiz kısırlaştırma projesi - detaylar 1


hayvan hakları savunucusu olarak benimsemiş bulunduğum üreme kontrolü ilkesinin önemine binaen sahipli/sahipsiz ayrımı yapmaksızın, kedi/köpek/tavşan/guinea pig (cavia) türü canların gönüllü veteriner hekimler tarafından kısırlaştırma işlemine tabi tutulmasını öngören proje.
buna göre, bu proje kapsamında yer almak isteyen veteriner hekimler aşağıda belirtilecek olan formu, ücretsiz kısırlaştırma projesinden yararlanmak isteyen hayvan sahipleri de yine kendileri için oluşturulan formu doldurarak bize gönderecekler. yapılacak olan değerlendirme sonunda, kısırlaştırma yapmayı taahhüt eden veteriner hekimlere/kliniklere, sahipli/sahipsiz hayvanı kısırlaştırmak isteyen şahıslar yönlendirileceklerdir.
sosyal sorumluluk sahibi veteriner hekimlere bu proje kapsamına gönüllü surette katılarak, ücretsiz kısırlaştırma ameliyatı yapmak üzere yer almalarını önermekteyim.
her zaman belirttiğim gibi hayvan haklarına duyarlı şahıslar hayvanlar için sadece maddi ve manevi olarak değil, kendi mesleklerinden yararlanarak da çaba sarfedebilir, uğraşabilir, hayvanlara bu şekilde de yardım edebilirler. örn. hukukçu hayvan hakları savunucusu olarak şahsım, bu alanda ücretsiz hukuk danışmanlığı yaparak, ücretsiz dilekçeler düzenlemekte, bu hususa yönelik hukuki yolları ücretsiz olarak takip etmekteyim. bu açıdan, yine bir veteriner hekim sosyal sorumluluk gereği ücretsiz kısırlaştırma projesine katılarak canları ücretsiz kısırlaştırabilir, böylece kontrolsüz üremenin önüne geçilmesine katkı saplayabilir. bu şekilde hayvan haklarına katkıda bulunmak isteyen veteriner hekimler olduğunu düşünüyor ve bu projede yer alarak, gönüllü kısırlaştırma ameliyatları gerçekleştirmelerine yönelik öneride bulunuyorum.

ücretsiz kısırlaştırma projesi şu anda kapanmış olan miyavlar.com sitesinin ayda bir kez yürütmekte olduğu, sokak kedilerine yönelik ücretsiz kısırlaştırma kampanyasından esinlenilmiştir. bu proje başarılı bir proje olmakla birlikte, önemli bir ihtiyacı karşılamaktaydı."

bu projenin özellikle ankara gibi 2009 aralık ayından itibaren sokak hayvanlarına yönelik ücretsiz kısırlaştırma işlemlerinin yaptırılması için ihale açmamakta direnen büyükşehir belediyesi sayesinde sokak hayvanlarının üreme kontrolünün çığırından çıktığı, kontrolsüz üreme sonucunda her yıl binlerce canın dünyaya gelerek aynı hızla ve insan kaynaklı çeşitli sebeplerle hayatını acı bir şekilde kaybettiği şehirlerde başarıyla uygulanması hayvan hakları adına son derece önemli adım olacak, verimli sonuçlar doğuracaktır.
gereksiz yere kaldırımları söküp söküp yenisini anlayamadığım! sebeple yaptıran, gereksiz yerlere gereksiz köprüler dikmekte bir beis görmeyen, ancak söz konusu canlar olunca bütçeden pay ayırmayı mümkünatsız gören, bu yönüyle h.k.k. ile kendisine verilen kısırlaştırma yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, hayvan haklarına aykırı davranan pek gülümser şahıs hakkındaki görüşlerim için: (bkz: melih gökçek/@earthlings)


söz konusu projenin detaylarını incelemek, katılmak isteyen veteriner hekimler ve hayvan yakınları için hazırlamış bulunduğum formları edinerek doldurup göndermek için gerekli iletişim bilgisinin de yer aldığı çalışmanın linki: http://turseng.blogspot.com/...rlastirma-projesi.html