Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yalan dünya dizisindeki absürtlük veya ivana sertizlediğim/izleyeceğim tek türk dizisi olan avrupa yakası gibi kaliteli bir yapımın senaristinin elinden çıkmasına rağmen, kalitesiz ve yapay bulmam hasebiyle izlemediğim/izlemeyeceğim dizi.
vurgulamak istediğim başka bir nokta hasebiyle izlemediğim/izlemeyeceğim dizinin başlığında bulunmaktayım. bu nokta da şudur: bir badi sayesinde bu dizinin önce kürk reklamı yaptığını/kürkü empoze ettiğini, gelen tepkiler üzerine karakterlere kürkü yerici ifadeler kullandırtarak kürk giyilmesini eleştirdiğini öğrenmiştim. şimdi ise bambaşka bir durum söz konusu olmuş bu sözünü edeceğim olayda. şöyle ki, son bölümlerinden birinde, hakkında şu şekilde düşündüğüm, böyle tanımladığım şahsa - "hem kürk giymesine, hem de kürk üretip satmasına, türkçe tek bir kelimeyi bile doğru düzgün söyleyememesine, çetnik selamları çakmasına, kanada'da fok katliamının baş kahramanı olan hatem yavuz'la ortaklığına, sansasyonlarına, kısaca her yönüne antipati duyduğum bu şahsın da listeye ilk sıradan girdiği kan kokulu şahıs" - ivana serte rol vermiş ve yine aynı absürt moda programı formatını uygulamış, yine absürtötesi kıytırık jüri! - ivana'ya şu replikleri sarf ettirmiştir, kürk giyen bir yarışmacıya:
ivana: - gerçek kürk mü o üzerindeki?
yarışmacı: yok, hayır, değil.
ivana: ha, iyi o zaman. biliyorsun biz gerçek kürk kullanmıyoruz, gerçek kürke karşıyız. (tabi bu şekilde değil, türkçe bilmediği için muhtemelen sadece kendisinin anlayabileceği şekilde bir cümle sarf etmiştir).

şimdi bu diziyi ve bu bölümü izlemedim, izleyenler, takip edenlere önerim, böyle absürt bir diyalogun yer aldığı bölümü hatırlıyorlarsa, buraya eklemeleri. hangi bölüm olduğunu bilmediğim için bu kısmı arayıp bulmam epey zor olur. izleyenler için zor olmaz, zira hangi bölüm/kısım olduğunu bilirler ve o kısmı kolayca buraya ekleyebilirler.
bu repliklerin hangi amaçla diziye konduğunu bilmiyorum, iyiniyetle mi eklemiş senarist, dalga geçmek için mi, nedir anlamadım.
yukarıdaki tanımından da anlaşılacağı üzere bu ivana adlı şahıs tam bir hayvan düşmanı. hem kürk giyiyor, hem kürk üretiyor, hem de satıyor. üstelik fok katliamı lisansına sahip, hayvan koruma derneklerinin fok katliamı yapmaması için kazanacağı tutarı ödemeyi teklif ettiği ve yoğun bir şekilde bu oldukça yüksek tutarı toplamaya çalıştığı bir fok katili - hatem yavuzla ortak birisinden söz etmekteyiz.
şimdi böyle bir profile sahip birine, dizide bile olsa, gerçek kimliği ile, ivana olarak, "gerçek kürk kullanmıyoruz" dedirtmekten amaç nedir? bana göre, bu absürtlüğün nedeni bu kan kokulu şahsı halkın gözünde sempatik göstermek, tüm kanlı kürk geçmişine/geleceğine rağmen, kürk kullanmayan, hatta kürk karşıtı biri olarak göstermek halkı yanıltmak, kamuoyunu yanlış yönlendirmekten başka bir husus olamaz. kanlı ortaklık - ivana sert&hatem yavuz


fok katliamı, lisansı da hatem yavuz'da. ivana sert'in ortağı olan bu şahıs lisansını tıka basa kullanmakta, canları katletmektedir.