Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Ankara Keçiören'de Gerçekleşen Köpek Katliamı

son zamanlarda artarak devam etmekte olan katliamlardan birisi.
aralık 2012'de 60 civarında köpeğin hiç bir şekilde kullanılmayan ve dolayısıyla yiyecek bulma ihtimalinin de olmadığı bağlum çöplüğüne yarısı doğrudan öldürülmüş, yarısı da öldürülmek üzere bırakılmış olduğuna dair bilgi ve görsellerin ortaya çıkması üzerine blog'da ankara orman ve su işleri müdürlüğüne hitaben şikayet dilekçesi yazarak yayınlamış ve sözlükte de link vermiştim katılım sağlansın diye.
son gelen bilgilere göre söz konusu bu vahşet bölgesinde sokak köpeklerine yönelik katliamlar devam etmektedir. canlar bir taraftan açıktan üzerinde "kent zararlılarıyla mücadele" şeklinde yazılar bulunan araçlarla toplanarak bir bilinmeze götürülmekte, bir taraftan da gizlice çeşitli araçlarda bulunan şahıslarca zehirli iğneler atılmak suretiyle öldürülmektedir.
özetle, ilk olayda ankara il orman ve su işleri müdürlüğü (ki, türkiye'de hayvan haklarına karşı duyarlı olan yetkili ve çalışanlara sahip ender kurumlardan birisidir) olayı araştırdıklarını, mobese v.s. kayıtlarına rastlamadıklarını, ancak keçiören belediyesine uyarı gönderdiklerini, söz konusu olaya ilişkin araştırmalarının ise devam ettiğini belirten bir yanıt göndermişti başvuru sahipleri olarak bizlere.
ancak görüldüğü üzere hayvan hakları ihlallerine yönelik idari araştırma/soruşturma yapıp ihlali gerçekleştiren kurum/kuruluş ve şahıslara yaptırım uygulamakla yetkili kurumlar şahıslara yaptırım uygularken herhangi bir çekingenlik v.s. söz konusu olmasa da, ilgili ve sorumlu davransalar da, diğer kurumlara karşı araştırma yapmada ve yaptırım uygulamada çekingen davranmakta, yaptırım uygulamaktan kaçınmaktadırlar.
bu nedenle son olayları da dikkate alarak yeni bir dilekçe hazırladım, daha doğrusu ilk şikayet dilekçesini yeni olaylara yönelik bilgi ve görselleri eklemek suretiyle güncelleştirdim ve blog'da yayınladım herkes katılsın diye. ancak, özellikle son zamanlarda yazı ve görsellerimin tamamen kopyalanıp kendi imzaları ile yayınlamak suretiyle fikri hak ihlallerinin oluşmasına karşı önlem olarak blog'a kopyalama engeli eklemiş bulunduğumdan, bir çözüm ararken, diğer hayvan hakları savunucusu arkadaşlarımın önerisini makul bulmuş ve hayvan hakları adına daha fazla katılım olacağını dikkate alarak olumlu olarak değerlendirmiş olduğum uygulamayı gerçekleştirdim.


3. olaydan resimler bu dört resim arasında bir ilk resme bakın, bir de devamındaki resimlere...
şöyle ki, her olaya uygulanabilecek olan form dilekçeler tarafıma blog'da belirtilen email yoluyla ulaşıp isteyen herkese adobe reader dosyası olarak gönderilecektir.
somut olaylara yönelik yazmış olduğum dilekçeler ise change.com'da sosyal medyayla arası nisbeten iyi olup, imza kampanyası konusunda da tecrübeli olan arkadaşlarım aracılığıyla yayınlanacak, herkes bu dilekçelere ad, soyad ve email eklemek suretiyle katılabilecektir.
bu şu şekilde oluyormuş arkadaşın anlatımına göre: dilekçe yayınlanırken yetkili makamların emailleri ekleniyor, dilekçeye katılan herkes ad, soyad ve emailini ekleyip imzala butonuna bastığında söz konusu dilekçe onun adına yetkili makamların email adresine anında gönderiliyor.
bu yöntem blog'da yayınladığım dilekçelerin kopyalanarak kendi emailine eklemek suretiyle yetkili makamların emaillerine göndermekten daha pratik ve kolay ve de teşvik edici. ayrıca daha fazla kişiye ulaşılabildiğinden daha fazla insan katılabiliyor.
keçiören'de devam etmekte olan köpek katliamlarına karşı hazırladığım dilekçenin yayınlandığı ve herkese girerek katılmasını önerdiğim link bu:


ek: bu da kaz tüyü ve kürk ticaretinin yasaklanması talebini içeren ve bir kaç dile çevrilen metnin yer aldığı link:

bu da yine arkadaşımın organize edip yönettiği ve benim de desteklediğim bir kampanya olup yoğun katılım önemlidir, önerilir hayvan hakları adına.