Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

askeriyede hayvan hakları - 1


vefalı can, hastayken kendisini tedavi ettiren rakomelo'yu yolcu ederken
askerlikte, asker kişilerin bulunduğu, askeri amaçla ayrılmış bulunan, kullanılan her yerde hayvan dostlarımıza yönelik yaklaşımın tarafımdan merak edilmekte olup, araştırıldığı yaşamsal önemi haiz temel unsurlar.
askeriye denen, metin gündayın da karşı olduğu üzere, antidemokratik bir şekilde kendisine ait yargı sistemi bulunan (askeri ceza yargısı, askeri idari yargı), hiç bir demokratik ülkede bulunmamasına rağmen türkiye'de ısrarla devam ettirilen zorunlu askerlik uygulamasına yer veren sistemde, antimilitarist biri olarak olması gerektiği gibi diyemeyeceğim, insan haklarının hemen hemen bulunmadığı, bu yönüyle hayvan haklarına yönelik haklı ve yerinde endişelerimin mevcut olduğu yer/süreç.
vicdani reddi savunmaktan öte, zorunlu askerlik denen bir kavramın bulunmaması ve uygulanmaması gerektiğini savunmakta ve düşünmekteyim. halihazırdaki uygulama zorunlu askerliği dayattığına göre, bu durumda profesyonel askerlik uygulamasına tamamen ve tam olarak geçilene kadar vicdani reddi doğru bulduğumu, desteklediğimi de belirtmek isterim.

girizgahtan sonra sadede ve asıl ilgi alanıma gelirsem, olay şöyle oldu:
"bir kaç ay önce blog'dan tarafıma ulaşan bir asker bulunduğu askeri birlikte hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamelelerden bahsederek yardım istemişti. anlattıklarına göre, çok sayıda er tarafından başka bir birlikte doğum yapan annenin alınarak söz konusu askerin birliğine getirilen yavru köpeciklere eziyet edilmekte ve son derece kötü davranılmaktaydı. bu duruma hayvansever olan ve bahsi geçen köpecikleri çok sevip sahiplenen, her lokmasını onlarla bölüşecek, onlara güvenli bir yer ve yatak yapacak, sürekli ilgilenip oynayacak kadar çok önem veren bu asker son derece üzülmekteydi. üst görevlerdeki rütbelilerin duruma yönelik yaklaşımını sorduğumda, aldığım yanıt "rütbeliler hayvanlara sevgiyle yaklaşılmasına karşılar, tam tersine erlerin tekmelemesini, kötü davranıp yavruları ağlatmasını hoş görüyor, destekliyorlar" şeklindeydi. buna göre, bu rütbeliler hayvana sevgiyle yaklaşan erleri küçümsemekte, hayvan sevgileri nedeniyle hor görmekte, sevgi ve şefkat göstermelerini zayıflık olarak addetmekteydiler. ayrıca yavrulara kötü davranmanın yavruların vahşileşerek sert büyümesine, sevgisiz ve saldırgan köpeklere dönüşmesine yardımcı olacağını düşünmekteydiler. iletişime geçen asker, "elimden bir kaza çıkacak, askerliğim yanacak diye çok endişeliyim" diyordu. bu olay ve rütbeli askerlerin hayvan sevgisine sahip askerlere olumsuz, hayvan düşmanlığına sahip askerlere olumlu yaklaşmasına epey kızıp üzülmüştüm. anlattığı olay tipik hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi şeklinde hayvan hakları ihlalini oluşturduğundan, kendisine şikayet yollarını göstererek mutlaka askerliği bitmeden ilgili şahısları şikayet ederek yaptırım uygulanmasını sağlamasını ve anne köpeği kısırlaştırmasını önerdim.
bu olay aklıma takıldı, hayli uzun süredir aklıma geldikçe aynı şekilde etkilenir, üzülürüm canlar adına. yalnızca o askeri birliğe özgü müydü bu hayvan düşmanı yaklaşım ve hayvan düşmanlığı içeren olaylar, hayvan hakları ihlalleri, yoksa tüm birliklerde durum aynı mıydı merak etmekteydim. ta ki, bir kaç gün önce yazarı olduğum ekşisözlük'te rakomelo adlı yazarın ilgili entry'sini görene kadar. buna göre, halihazırda asker olan bu yazar askeri birliğinde herkes tarafından çok sevilen, hastalandığında komutanları tarafından özel olarak ilgilenilip tedavi ettirilen köpekcandan bahsetmekte, resimlerini de paylaşmaktaydı.
bu entry'yi okuyunca bana iletilen ilk olumsuz olayın tam tersine candostlarımıza sevgi ve şefkatle yaklaşılan, bu yaklaşımın komutanlar tarafından takdir edildiği askeri birlikler olduğunu da görmek şahsımı mutlu etti. ta ki, kendisine bu durumu sorana kadar. meğer bu yazar askerliğini farklı bir ülkede yapmaktaymış, bu hayvan dostu yaklaşım da bu durumda ülke farkı nedeniyle oluşmuştu tarafıma göre.
özetle, bu yazar arkadaşın, bulunduğu askeri birlikteki asker arkadaşlarının, komutanlarının bu hayvan dostu yaklaşımı son derece hoşuma gitti, kendilerini takdir etmekteyim bu güzel davranışları nedeniyle.

önemli: ayrıca, askerlik hizmeti yürütmekte olup, askeri birliklerde bulunan canlara yönelik olumsuz davranışlar tespit eden, buralarda kötü muamele ve eziyet gören canlarla ilgili bilgi sahibi olanların tarafımla bu yazı altındaki yorum bölümünden iletişime geçerek bu hukuka aykırılık hallerinde takip edilecek olan hukuki yolları öğrenmelerini önermekteyim. "
http://www.turseng.com/...yvan-haklari-olumlu-ve.html - bu yazı kendi hayvan hakları blog'umdan alıntıdır.
yazı ve resimler linkte.not: resimler rakomelo'ya aittir.