Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

askeriyede hayvan hakları - 2


sokaklarda dolaşsa sahipsiz hayvan şeklinde nitelendirilebilecek canların, askeriyede bulunması hasebiyle kontrol altında olan, sahipli hayvan statüsünde değerlendirilen canlarla ilgili ihlal edilme ve yaptırım uygulanma yoğunluğu tarafımdan merak edilen haklar.
ilgili yazıda kastedilen rütbelilerin kendisine ait ve çoğunlukla amaca aykırı olarak, görev tanımında bulunmamasına rağmen asker kişilere bakılmak üzere verilip, ilgili kişilerin antipatilerini haksız yere kendi üzerine toplamış bulunan tam anlamıyla sahipli hayvanlar değil, genel olarak askeri alanda bulunup ortada sahipsiz hayvanlar gibi gezinen, ancak belirttiğim üzere kontrol altında bulunmaları hasebiyle sahipli hayvan olarak kabul edilen hayvanlardır.

yine rütbelilerin emir komuta zincirini kötüye kullanarak, kendi yükümlülüklerini - hayvan sahibinin yükümlülükleri ihlal ederek, kendilerine ait canlara bakmaları üzere bir/bir kaç asker ataması kanaatime göre hukuka aykırıdır. kendi hayvanına hayvan sahibinin yükümlülükleri çerçevesinde kendisinin bakması gerekir.

önemli: ister askerlik hizmetini yaparken olsun, isterse de sivil hayatta olsun, özetle herhangi bir yerde bir sahipli cana bizzat sahibi tarafından eziyet edilmekte, kötü muamelede (tecavüz, yaralama, dövme, aç ve susuz bırakmak, aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmasını sağlama v.s. tüm hukuka aykırılıklar) bulunulmakta olan canların tespit edilmesi halinde, tarafımdan yazılmış olan hazır şikayet dilekçesi ile şikayet başvurusunda bulunmak üzere ilgili linkte yer alan email adresine yazmak suretiyle, sadece kısaca olay, ad, soyad ve adres eklenerek ilgili şikayet merciine gönderilebilecek olan hazır şikayet dilekçesi talep edilebilir. bu durumda ilgili dilekçe tarafınıza email yoluyla gönderilir word dosyası şeklinde. ancak herhangi bir nedenle (çekince, korku v.s.) bu tür şikayette bizzat bulunmak istemeyenler, yine aynı emaile kısaca olay, eziyet edenin ad, soyad, adresi ve eziyet edilen canın resim ve video gibi görselleri, varsa diğer deliller (her türlü yazılı görsel delil) tarafıma göndermesi halinde tarafımdan ihbarda bulunanın kimliği hiç bir şekilde belirtilmeden/açıklanmadan şikayet yoluna gidilir.
hayvan hakları ihlallerinden en fazla önem verdiğim ihlal - hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi hususudur. zira, kendi eşine, çocuğuna eziyet edenlere karışmayı ayıp bilen bir toplumda, kendi hayvanına eziyet edene müdahale edilmeyeceğinin farkındayım. bu nedenle bu konuyu son derece önemsemekte, kol kırılır, yen içinde kalır zımbırtısına karşı çıkmaktayım.
önemine binaen tekrar vurguluyorum: sahibinin eziyet ettiği canı ilgili makama şikayet etmek suretiyle kurtarmak mümkün. kendiniz dilekçe isteyerek bunu yapın, yapmıyorsanız bilgileri iletin ben yapayım. http://www.turseng.com/...na-eziyet-eden-sahslar.html - konuyla ilgili hazır şikayet dilekçesi linki bu.

not: resimler rakomelo'ya aittir.