Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ASKERİYEDE HAYVAN HAKLARI

bu resim en çok hoşuma giden resim oldu, bu canın itaatine söyleyecek söz yok :)
bir kaç ay önce blog'dan tarafıma ulaşan bir asker bulunduğu askeri birlikte hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamelelerden bahsederek yardım istemişti. anlattıklarına göre, çok sayıda er tarafından başka bir birlikte doğum yapan annenin alınarak söz konusu askerin birliğine getirilen yavru köpeciklere eziyet edilmekte ve son derece kötü davranılmaktaydı. bu duruma hayvansever olan ve bahsi geçen köpecikleri çok sevip sahiplenen, her lokmasını onlarla bölüşecek, onlara güvenli bir yer ve yatak yapacak, sürekli ilgilenip oynayacak kadar çok önem veren bu asker son derece üzülmekteydi. üst görevlerdeki rütbelilerin duruma yönelik yaklaşımını sorduğumda, aldığım yanıt "rütbeliler hayvanlara sevgiyle yaklaşılmasına karşılar, tam tersine erlerin tekmelemesini, kötü davranıp yavruları ağlatmasını hoş görüyor, destekliyorlar" şeklindeydi. buna göre, bu rütbeliler hayvana sevgiyle yaklaşan erleri küçümsemekte, hayvan sevgileri nedeniyle hor görmekte, sevgi ve şefkat göstermelerini zayıflık olarak addetmekteydiler. ayrıca yavrulara kötü davranmanın yavruların vahşileşerek sert büyümesine, sevgisiz ve saldırgan köpeklere dönüşmesine yardımcı olacağını düşünmekteydiler. iletişime geçen asker, "elimden bir kaza çıkacak, askerliğim yanacak diye çok endişeliyim" diyordu.  bu olay ve rütbeli askerlerin hayvan sevgisine sahip askerlere olumsuz, hayvan düşmanlığına sahip askerlere olumlu yaklaşmasına epey kızıp üzülmüştüm. anlattığı olay tipik hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi şeklinde hayvan hakları ihlalini oluşturduğundan, kendisine şikayet yollarını göstererek mutlaka askerliği bitmeden ilgili şahısları şikayet ederek yaptırım uygulanmasını sağlamasını ve anne köpeği kısırlaştırmasını önerdim.
bu olay aklıma takıldı, hayli uzun süredir aklıma geldikçe aynı şekilde etkilenir, üzülürüm canlar adına. yalnızca o askeri birliğe özgü müydü bu hayvan düşmanı yaklaşım ve hayvan düşmanlığı içeren olaylar, hayvan hakları ihlalleri, yoksa tüm birliklerde durum aynı mıydı merak etmekteydim. ta ki, bir kaç gün önce yazarı olduğum ekşisözlük'te rakomelo adlı yazarın ilgili entry'sini görene kadar. buna göre, halihazırda asker olan bu yazar askeri birliğinde herkes tarafından çok sevilen, hastalandığında komutanları tarafından özel olarak ilgilenilip tedavi ettirilen köpekcandan bahsetmekte, resimlerini de paylaşmaktaydı. 
bu entry'yi okuyunca bana iletilen ilk olumsuz olayın tam tersine candostlarımıza sevgi ve şefkatle yaklaşılan, bu yaklaşımın komutanlar tarafından takdir edildiği askeri birlikler olduğunu da görmek şahsımı mutlu etti. ta ki, kendisine bu durumu sorana kadar. meğer bu yazar askerliğini farklı bir ülkede yapmaktaymış, bu hayvan dostu yaklaşım da bu durumda ülke farkı nedeniyle oluşmuştu tarafıma göre. 
özetle, bu yazar arkadaşın, bulunduğu askeri birlikteki asker arkadaşlarının, komutanlarının bu hayvan dostu yaklaşımı son derece hoşuma gitti, kendilerini takdir etmekteyim bu güzel davranışları nedeniyle. 
ayrıca, askerlik hizmeti yürütmekte olup, askeri birliklerde bulunan canlara yönelik olumsuz davranışlar tespit eden, buralarda kötü muamele ve eziyet gören canlarla ilgili bilgi sahibi olanların tarafımla bu yazı altındaki yorum bölümünden iletişime geçerek bu hukuka aykırılık hallerinde takip edilecek olan hukuki yolları öğrenmelerini önermekteyim. 
ünlü köpecik bu can 
muhteşem bir resim, canın sevgisine bakın, içtimada bile yalnız bırakmıyor candostlarını :) 
bu içtimada ortaya geçmiş, kenarda köşede kalmak istemiyor, ortada olacak :) 
bu da devriye gezerken, görev başında uyuklayan canın resmi, görevi savsaklıyor yalnız, gözümden kaçmadı :) 
arkadaşın anlatımına göre kedilerle arası çok iyimiş, resimden de görüldüğü üzere :)

 can ikinci kez hasta olduğunda, rakomelo'nun refakatinde tedaviye gitmekte. arkadaşa canı askerliği bitmeden kısırlaştırmasını önerdim, zira eş arama dönemlerinde bu tür yaralanmalar söz konusu olabiliyor, rakipleri olan diğer canlar tarafından gerçekleştirilen. kısırlaştırma bu tür olumsuz durumlar için en iyi ve en kesin çözüm.

 can iyileşmiş izne gitmekte olan candostlarını yolcu ediyor, gittikleri için üzülüyor gibi. arkadaşa bu canı sahiplenmesini, askerlik bitiminde eve kendisiyle birlikte götürmesini önermekteyim. 
bu canlar yine arkadaşın sivil hayattaki dostları. ön kısımdaki siyah şebelek sokaktan sahiplenilmiş bir can 
tel arkasından bakışmalar, koklaşmalar, tanışma aşaması :) 

ve büyük kavuşma :) küçük canın korkmaması çok güzel, sevdim epey şebeleği. 


ilaveten dogo'nun kulak ve kuyruğunu kestirmediği için ayrıca takdir ettim kendisini. 
bilindiği üzere kulak ve kuyruk kesimi, ses tellerinin aldırılması gibi gereksiz cerrahi işlemler hayvan hakları ihlali oluşturmakta ve de hayvanları koruma kanunu ve uluslararası anlaşmaya aykırılık teşkil etmektedir. 

not: resimler rakomelo'ya aittirkendisini hayvan sevgisi, askeriyede bulunan canlara gösterdiği ilgi, hasta olduklarında tedavi edilmeleri için uğraşıp bizzat refakat etmesi, özetle hayvan haklarına yönelik yaptığı olumlu çalışmaları nedeniyle takdir etmekteyim. bir kez de buradan hayırlı tezkereler dilemekteyim kendisine.