Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

AYŞE BEGÜM BUĞDAYCI - HAYVAN DENEYLERİ İÇİN HAYVAN ÜRETEN "VETERİNER HEKİM"

üzerlerinde çeşitli işkenceler yapılsın diye can üreten tacir.
hayvan hakları ve anayasa başlıklı avukatlık staj bitim çalışmamı hazırladığım 2007 yılında, 2009 itibariyle avrupa birliği ülkelerinde alternatifi olsun/olmasın hayvan deneylerinin tamamen yasaklanacağına yönelik bilgilere yer vermiştim. nihayet, 4 yıl gecikmeli olarak sadece kozmetik deneylerinin yapılmasına yönelik kısıtlama getirilmiş oldu. ab'de belirlenen tarihten 4 yıl sonra, o da sınırlı olarak yasaklandığına bakarsak, türkiye gibi hayvan deneylerinin yasaklanmasına yönelik herhangi bir çabanın, hedefin bulunmadığı ülkelerde ne zaman yasaklanacağına dair fikir yürütmek bile zor oluyor.
kaldı ki, kosgeb ve tübitak gibi ciddi kurumlar bu tacir veteriner hekime deneyler için hayvan üretsin diye (sanki hiç üretim yapılmıyormuş gibi) teşvik amaçlı ciddi tutarlar öderken, popüler yarışmalarda hayvan haklarına yararlı olan projeler değil, hayvan hakları ihlali oluşturan bu tür projeler kazanırken deneylerin yasaklanacağına yönelik umutlar fazla yeşeremiyor.
bir veteriner hekimin kendini mesleğini kullanarak hayvanlara adaması beklenirken, tam tersini yaparak işkence için can üretmesi dehşetvericidir.
acaba bu şahıs ne yapıyor da, ürettiği canlara ne yapılacak da bu insanlar bu kadar celalleniyor, tepki gösteriyor diye merak edenler için:
(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler)
peki, alternatifi yok mudur da, ille canlar üzerinde bu sözü edilen işkenceler yapılıyor diye merak edenler için de:
(bkz: hayvan deneylerinin alternatifleri)
yani hayvan deneyi yapılması zorunlu değil, alternatifleri kullanılarak da her türlü ürün (tıbbi, endüstriyel, kozmetik v.s.) denenebilir.
bu bilgi de "peki, hayvanlar üzerinde denemesinler de, insanlar üzerinde mi denesinler?" diye papağan gibi tekrarlamaktan bıkmayan, bilgisiz, araştırmadan yoksun şahıslara ön yanıttır.
özetle, bu şahıs deneyler için hayvan üreterek yüce, saygıdeğer bir iş yapmamakta, tamamen maddi gereklilikler, kısaca "para" için ticaret yapma yolunu seçmektedir. dediğim gibi, hayvan deneylerinin alternatifleri mevcuttur ve hayvan deneyleri yapılması şart değildir. bu durumda bu veteriner hekim - tacir, tamamen ticari amaçlarla, üzerlerinde çeşitli tamamı acı veren, ilerideki nesiller tarafından yapılanın barbarlık, yapanın barbar, yapılmasına vesile olanın da - barbarötesi olarak anılmasına sebep olacak ölümcül deneylerin yapılması için can üretmektedir.

ek bilgi: bu canlara bu acı verici deneyler sırasında deney sonucunu etkilememesi için asla ve kat'a ağrıkesici verilmemektedir.
ayrıca, önemli: hayvan hakları savunucuları olarak hayvan düşmanlarının bilerek, isteyerek kullandığı "deney hayvanı" tabirini kullanmamamız gerekmektedir. zira, deney hayvanı denilmesinden amaç toplumun gözünde yapılan vahşeti hafifletmek, sanki diğer canlardan hiç bir farkı olmayan hayvanlar değil de, deneye özel bir tür uzaylı gibi varlıklar üretilmekte olduğu imajını oluşturmaktır.
halbuki, deneylerde kullanılan, deney için üretilen tavşan, hamster, kobay faresinin diğerlerinden, evde/çiftlikte üreyenlerden hiç bir farkı yoktur. yanlış yerde, yanlış zamanda doğmuş olmaları dışında.