Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

AYŞE BEGÜM BUĞDAYCI VEYA VİCDANİ YOKSUNLUK

sokak hayvanları yararına bir demir ustasının geliştirdiği iskap adlı bayat ekmeklerin bırakıldığı, alt kısımdan sokak hayvanlarının kolaylıkla alabildiği "israf etme, yardım et" sloganlı, sokak hayvanlarının doyurulmasını sağlayan, hayvan haklarına yararlı bir kutu projesini eleyen ilginç zekalı girişimciler tarafından seçilen, mesleği ile tamamen zıtlık oluşturan, hayvanlara yardım etmeyi değil hayvanlara eziyeti hedefleyen bir garabet projenin aynı gariplikte sahibi bir "veteriner hekim".

https://twitter.com/iskap - aynı yarışmada yarışan, hayvan haklarına fayda sağlayacak olan iskap projesi buydu. blog'dan iletilmişti bana bu proje ile ilgili detaylar. bu iskap projesi hakkında yazacaktım, tamamen unutmuştum, bugün bu hayvana şiddeti esas alan projenin kazanmış olduğunu öğrenince aklıma geldi. hayvan hakları savunucuları tarafından yeterince yazılsa, desteklenseydi, belki de bu iskap projesi kazanırdı, bu uyduruk proje değil. böylece daha fazla hayvana eziyet edebilecek bu "veteriner hekim".
ilaveten veteriner hekimler de aynen tıp hekimleri gibi mesleğe atılırken yemin etmekteler. bu veteriner hekimin hayvanlar yararına çalışacağına yönelik ettiği yeminle halihazırda "tacir" sıfatıyla uğraşmakta olduğu deney hayvanı üretme işi çelişmektedir. bu noktada ilgili meslek odası tarafından bu hekim öncelikle uyarılmalı, uğraştığı ticari alanın mesleki gerekliliklere aykırı olması hasebiyle ihraç edilmeli odadan. nasıl ki, avukatlar olarak avukatlık kanunu gereği bizler, bir şirkete müdür olabilsek de, bir şirkete sahip/ortak olamıyorsak, bu veteriner hekimlik mesleğinde de mesleki kurallar mevcuttur. özetle, veteriner hekimlik hayvanlar yararına çalışmayı, onları korumayı gerektirirken, hayvan deneyi yapılması için hayvan üretme hayvan hakları ihlali oluşturmakta bu yönüyle veteriner hekimlik mesleğine ters düşmektedir.
bu şahıs ayrıca sosyal medya araçları aracılığıyla tüm hayvan haklarına duyarlı insanlar tarafından kınanabilir, yaptığının tasvip edilmediği, hayvan hakları savunucuları tarafından hayvan dostu olmayan veteriner hekim olarak ilan ve kabul edildiği kendisine iletilebilir.

ayşe begüm buğdaycı adlı veteriner hekimin ürettiği canlara bu işkenceler yapılıyor