Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

İPEK BÖCEĞİ VAHŞETİ

peter singer'in haklı ve yerinde bir söylemle hayvan haklarında en önemli unsurun acı duyma olduğunu vurguladığını hatırlatır. insan dışındaki canlıların da acı duymasının söz konusu olduğunu bir an bile unutmamak gerekmektedir. insan dışındaki tüm canlılara acı veren, işkence, şiddet, vahşet sonucunda elde edilen her ürünün, bu ürüne yönelik ticaretin hayvan hakları ihlali oluşturması hasebiyle ivedilikle yasaklanması gerekmektedir gerekli yasal düzenlemeler yapılmak suretiyle.


                                                       ********

yaratılan her canlının yaşam hakkı olduğunu ve acı çektiğini belirtir. aynı acı, böcek diye önemsenmeyen, acı çektiği bilinse bile sırf daha farklı "lezzetler" tatmak uğruna canlı canlı kaynar suya atılıp haşlanan istakozları hatırlatır.
ortaçağ'da, kaynağını hatırlamadığım bir yazıda köpeklerin herhangi bir uyuşturma, sedatif, anestezi uygulanmaksızın bilim adamları tarafından canlı canlı ortadan kesilip biçildiği ve acıdan bağıran canları halka gösterilerek aslında acı duymadıkları, nasıl ki bir saat açıldığında içinden çeşitli sesler gelmekteyse, bu canların da aynı şekilde içleri açıldığı için ses çıkardıkları anlatılırdı, yoksa acı duydukları için değil. bilim çağında, yüksek medeniyette olmamıza rağmen halen canların acı duymadıklarının düşünülmesi, acı duydukları bilinse dahi önemsenmemesi nedeniyle, çağımızın, hayvanların insanlar gibi acı duymadıklarının kabul edildiği o dönemlerle - ortaçağ karanlığı ile ne kadar benzeşmekte olduğu düşünülmektedir tarafımdan.