Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Köpeklerin Kulaklarını ve Kuyruklarını Kesmek
hayvanları koruma kanunu madde 8/2 ve avrupa ev hayvanlarının korunmasına dair sözleşme madde 10'da öngörülen hukuka aykırılık hali.
yaptırımı h.k.k. madde 28/e'de yer almakta olup, hem tıbbi bir gereklilik hali olmaksızın kesimi yapan embesil veterinere, hem de kestiren embesil şahsa idari para cezası öngörülmektedir. bu hukuka aykırılık için idari para cezasının tutarı 1000 tl'dir. ayrıca kesimi yapan vicdansız, gözünü para hırsı bürümüş, embesil veterinere şikayet üzerine ilgili meslek odası tarafından yine yaptırım uygulanır. bilindiği üzere meslek odalarının dernek ve vakıflardan farklı olarak üyeleri üzerinde yaptırım yetkisi vardır.
özetle, bu eylem aynı zamanda ilginç bir şekilde kıvanç tatlıtuğ isimli zatın köpeği pars'a yaptığı zulümdür.
bunu da yine ilginç ve hayal kırıklığı içinde fark ettim. hayal kırıklığı bu şahsa duyulan itimattan, güvenden, "o, böyle bir davranışta bulunmaz"dan ziyade kendimle ilgiliydi. şöyle ki, bu şahsın köpeği pars'tan "evet, bir oğlum var, ben de onun babasıyım" şeklinde söz ettiğini öğrenmem üzerine, uzun süre önceden de hayvan sevgisine sahip olduğunu beyan ettiği bir konuşmasına rastlamış olmam hasebiyle hakkında "hayran"ları için teşvik edici olması amacıyla bir entry yazdım. devamında hayvan haklarıyla ilgili her entry'mi hayvan hakları blog'uma da taşımam sebebiyle yazıyı kopyalayıp eklemek amacıyla köpek pars'ın resimlerini ararken aniden kulaklarının kestirilmiş olduğunu fark etmiş, elimde bu şahsın hayvan sevgisini takdir eden yazımla kalakalmıştım. çünkü yazının içeriği bu şahsın köpeğine yaptığı zulümle çelişiyordu. taban tabana zıttı, hayvan sevgisine sahip bir insan köpeğinin, kedisinin, tavşanının v.s. kulak, kuyruklarını, ses tellerini kestirmez/aldırmaz. hayvan sevgisi bu zalimliklere engel olur. köpeğin resmini görmeden ilgili takdir içerikli yazıyı yazmamı da dikkatsizlik olarak addediyorum, bir insanın kedisi, köpeği, tavşanı olduğunu ve onlara yönelik sevgisini dile getirdiğini öğrendiğinde normal, makul ve ortazekalı herkesin aklına ilk gelen fikrin "köpek/kedi/tavşanının v.s. kulak/kuyruğunu kesip, ses tellerini aldırdığı olmamasına rağmen. demek ki, bir şahsa ait böyle bir haber duyduğumuzda yapmamız gereken ilk önce sözü edilen canı inceleyip "sağlammış, herhangi bir gereksiz cerrahi işlem yapılmamış, iyi bakılıyor, candostu hayvan bakımına yönelik tüm yükümlülüklerine uygun davranmış" dememiz, devamında takdir etmemiz gerekmektedir.

ardından yeni bir yazı yazdım bu şahsın yaptığı bu hukuka aykırılıkla, yaptırımlarıyla ilgili. zavallı köpek pars ve konuyla ilgili diğer görsellerin yer aldığı, kulak kuyruk kesimi yaptırdığını öğrendikten sonra yazmış olduğum yazı ve olayı öğrenmeden önce yazdığım yazı ilgili linkte: http://www.turseng.com/...an-sevgisikulak-kuyruk.html

twitter/facebook hesapları bulunan hayvan haklarına duyarlı insanlara, bu yaptığının hayvan hakları ihlali oluşturduğunu bu şahsa iletmesini önermekteyim ki, yaptığı hatanın farkına varıp gerekli açıklamayı yapıp "hayran"larına bu yönde kötü örnek olmasın. zira, "hayran"ları muhtemelen bu şahsın köpeğinin kulak/kuyruk kesimine tabi tutulduğunu görüp kendi canlarına da "o yapmış, biz de yapalım" diyerek bu acımasızlığı yapacaklarını öngörmekteyim.