ARA

vegan mutfak - vegan lazanya

resim temsilidir - #vegan #lazanya

vegan lazanya

veganlar için uygun olan bu yemek soya kıyması ile yapılmaktadır.
1. lazanya yaprakları veya 1 paket makarna.
2. kırmızı sos
3. beşamel sos

1. lazanya yaprakları veya 1 paket makarna haşlanıp bir tarafa konur.
2. kırmızı sos: yarım paket soya kıyması bir tencereye boşaltılır. üzerini geçecek kadar kaynar su eklenir. üzeri kapatılıp bir süre bekletilir.
devamında domates rendelenir, soğan, sarımsak, sivri biber küçük küçük doğranır, bir tencereye konur. bekletilip yumuşamış bulunan soya kıyması eklenerek bir süre pişirilir. karabiber ve tuz eklenir. domatesin biraz fazla olması gerekmektedir.
3. beşamel sos: un margarinle kavrulur, üzerine soya veya badem sütü ve karabiber eklenip bir süre karıştırılır.
son olarak bir tepsiye lazanya yaprakları veya makarna dizilir bir kat, devamında üzerine kırmızı sos yayılır, bunun üstüne beşamel sos eklenir. yine bir kat lazanya yaprakları veya makarna dizilir, bunun üzerine de yine kırmızı sos, üzerine beşamel sos yayılır. geri kalan yapraklar veya makarna dizildikten sonra en üste beşamel sos sürülür, bunun üzerine de tofu rendelenir. fırında bir süre pişirilir.
bu lazanyanın etle yapılan lazanyadan hiçbir farkı bulunmamaktadır tat olarak. muhteşemdir. tüm veganlara önerilir. 

ilaveten, soya kıyması son derece lezzetli olup, vejetaryen / vegan olmasa dahi kırmızı etten sağlık gerekçeleri ile uzak durmaya çalışanlara mutlaka denemelerini öneririm. beğeneceklerinden eminim bu lezzetli ve sağlıklı yiyeceği.
soya kıyması ile köfte, dolma ve genel olarak etle yapılan her türlü yemek rahatlıkla yapılabilir.

                                                        ********
konuyla pek ilgisi bulunmasa da arkadaşımın bana gönderdiği bu resimleri eklemekteyim. bu can yuva arayan bir can olup, elbette bu tatlılığıyla hemen yuva bulmuştur. ancak, o kadar şirin ki, resimlerini eklemek istedim.maşallah çok tatlı, öyle böyle değil :)


tam şebelek, sevmek isterdim bu canı, candostu çok şanslı, bu canın değerini bilmeli
ilaveten, hayvan hakları savunucusu hukukçu olarak kedi ve köpek gibi türünün özellikleri gereği etçil olup, mutlaka etle beslenmesi gereken canlara vegan beslenmenin dayatılmasına karşıyım, bunu yapanları tespit etmem halinde hemen il orman ve su işleri müdürlüğüne şikayette bulunur gerekli yaptırımların uygulanmasını sağlarım. bunu yapanların görülmesi, bu şekilde etsiz beslenmeye çalışılarak sağlığına zarar verilmekte olan canların tespit edilmesi halinde herkes canın kurtarılmasına vesile olmak için ilgili makama ilgili yöntemlerle şikayette bulunabilir. detayları bu linkteki yazıdan okumak mümkün: kedi maması
böylece bu eklemeyle bu şirin kedicanın yemek tarifi yazısının içinde bulunmasına açıklık getirmiş, konuyu buraya bağlamış oldum.