Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ankara keçiören'de gerçekleşen köpek katliamı
bu linkten halen araştırma aşamasında bulunan şikayet dilekçesi ilgili makama gönderilmekte olan vahşet.

ilgili linke giderek ad, soyad eklenip, imzala butonuna basıldığında şikayet dilekçesi ankara il orman ve su işleri müdürlüğüne gitmektedir.
bilndiği üzere h.k.k. t.c.k. değil, kabahatler kanunu kapsamında olduğundan, bu kanun hükümlerine yönelik aykırılıklar idari soruşturmaya tabi tutulmakta, idari kurumlar tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.

bu katliamlar 2012 aralığında başlamış bulunup bu tarihe kadar devam etmekteydi. aralık 2012 tarihinde yaptığımız şikayet başvurusuna ilgili kurumdan "araştırmaya devam edildiği ve keçiören belediyesinin uyarıldığına" yönelik yanıt gelmişti.
katliamlar ara vermeden devam edince ilgili şikayet dilekçesini olaylara uyarlayıp güncelleyerek change.org sitesinde yayınlattım arkadaşım aracılığıyla. daha fazla katılım olsun ve toplumsal bilinç oluşturulsun bu tür olaylara yönelik diye. aynı zamanda bu ve benzer olaylarda takip edilmesi gereken yollar öğrenilsin diye.

2 hafta önce yerel hayvan koruma görevlisi - kampanya yöneticisi arkadaşım diğer arkadaşıyla birlikte söğütözü'den (ki güzel bir yerdi eski bulunulan yer, mesire alanıydı) akköprü - akm arasındaki eski bir binaya taşınan olayda yetkili makama - doğa koruma ve milli parklar şubesine binlerce emaille gönderilmiş bulunan şikayet dilekçesinin yazılı haliyle, ıslak imzalı ve yerel hayvan koruma görevlisi sıfatıyla, bir çeşit rapor olarak da sunmak ve konuyu görüşmek üzere gitmiş bulundu. özetle, söz konusu olayı araştıran görevlinin bir süredir özel bir nedenle izinde olduğu öğrenildi, dilekçe elde teslim edilerek, kayıtlara geçirildi.
bu hafta izinden dönen ve konuyu araştıran yetkiliyle yapılan telefon görüşmesinde, binlerce emailin kendilerine ulaştığını, konuyu araştırdıklarını, sonucun önümüzdeki hafta belli olacağını söylediği öğrenilmiş bulunuldu.
özetle, salı veya çarşamba gibi şikayet dilekçesine resmi yanıt alınacak. bu zamana kadar ilgili linkten şikayet dilekçesini göndermeye devam ederek, baskı yapmak çok sayıda insanın olayla ilgili olduğunu göstermesi bakımından amacauygun olacaktır.
her zaman belirttiğim gibi hayvanları koruma kanununu uygulamaya yetkili makamlar, her ne kadar özel gerçek/tüzel kişilere idari yaptırım uygulamaya gayet olumlu yaklaşıp sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirseler de, aynı kurumlar çeşitli ve anlaşılmaz bazı nedenlerle kamu kurum ve kuruluşlarına aynı idari yaptırımları uygulamaktan kaçınma eğilimi göstermektedirler.
bu nedenle baskıya, tepkiye devam ederek canların hakkını aramak, keçiören'de gerçekleştirilen katliamlara gerçekleştiren kim olursa olsun yaptırım uygulanmasını sağlamak gerekmektedir.