Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yuva arayan engelli hayvanlar

anne ve 2 yavrudan oluşan, görme engelli ailesi.
http://www.turseng.com/...riyorlar-gorme-engelli.html - anne ve yavru kedilerin resimleri ve iletişim bilgileri ve de engelli kedileri bir süreliğine ilgilenmek ve sahiplendirmek için sorumluluğu altına alan, devamında kimse ilgi gösterip canları sahiplenmeyince tek başına kalan sahiplendiren şahsın haklı sitemlerinin yer aldığı açıklama linkte.

her zaman belirttiğim gibi sahiplenmede engelli hayvanlara öncelik ve özel önem verilmesi gerekmektedir. zira, sağlıklı, normal, herhangi bir yaşamsal tehlikesi bulunmayan canlar sokaklarda nispeten daha güvenli bir şekilde yaşayabilecek, yiyecek bulup, kendisini koruyabilecekken, görme ve fiziksel engelli canların sokaklarda yaşayabilmesi mümkün değildir. çoğunlukla insan kaynaklı tehlikelere son derece açık olup, bu halleriyle sokağa bırakılmaları ve/veya sokakta bırakılmaları doğrudan ölüme terk edilmeleri, ölümlerine göz yumulması anlamına gelmektedir.

bu nedenle amaç yuvayı gerçek anlamda yuva yapacak olan bir canla paylaşmaksa bu durumda önceliği engelli canlara vermek, sahiplenmek için öncelikle engelli, terk edilmiş, yaşlı, özetle belirttiğim gibi sokaklarda yaşama şansı olmayan bir can var mı diye bakınmak gerekmektedir.
bizde de üçbacaklı bir şebelek var mesela. diğer canlardan zerre farkı ve külfeti bulunmayan. evde sorunsuz ve diğer canlar gibi rahatlıkla yaşamakta olan bu canlar maalesef sokakta ölürler.
bu yüzden, ilgili linkteki resimlere sadece "dur bakayım nasılmış bu engelli kediler" diye bakılarak geçilmemesi, gerçekten sahiplenmek amacıyla bakılması gerektiğini bir kez daha vurgularım. evinde 3'ten az canı bulunan, vicdanlı, bilinçli, yükümlülüklerinin farkında olan, yasanın hayvan sahiplerine yüklediği sorumlulukları bilen ve uygulayan, bu canları sahiplendikten sonra terk etmeyecek olanlara mutlaka bu görme engelli canlardan birisini sahiplenmesini önermekteyim.
kumlarının yerini, mamalarının kokusunu bilecek, eşyalara bile çarpmadan, hiç bir ek külfet getirmeden - bunu bir kez daha vurguluyorum - diğer engelli olmayan canlar gibi yaşamlarını candostları ile paylaşacaklardır bu görme engelli canlar. tek fark sokağa bırakılmadıkları için hayatta kalmaları olacaktır.