Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

antalya'da hayvanlara dayak rezaleti

resim temsilidir, ilgili video'yu izlemek isteyen arama motorlarından ulaşabilir
videosunu izlemediğim ve izlemeyeceğim vahim olay. bir süreliğine bu tür vahşet içerikli hayvan hakları ihlallerine yönelik görsellerden uzak durmaya çalışmaktayım. bu yüzden benzer olay için yazdığım entry'lerden hızlıca derleme yaparak buraya alıntılıyorum.

"olayda sahipli hayvana eziyet etme söz konusudur. sahipli hayvan tck md. 151/1-2 gereği sahibinin malı olup, mala zarar veren 4 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanır. bu suçlarda yani sahipli bir cana üçüncü kişinin zarar vermesi, kötü muamelede bulunması, yaralaması, öldürmesi v.s. gibi eziyetlerin söz konusu olduğu suçlarda canın sahibi savcılığa başvurarak şikayetçi olur, gerekli tüm delillerle birlikte. polis tutanağı, can öldüyse otopsi raporu, tanık beyanları, canın belediyede yapılmış olan kaydı, karnesi v.s. her türlü delilin toplanması son derece önemlidir. bu suçlarda asliye ceza mahkemesi yetkili olup, zamanaşımı 5 yıldır."

uyuyan köpeğe üç el ateş eden polis başlığındaki entry'mden alıntıdır.

"ilaveten, resim ve video gibi görsellerin mutlaka çekilmesi gerek, köpeğin ölü halinin resim ve video ile çok sayıda görselini edinin, ilaveten delil için otopsi raporu gerek. ne kadar zor olsa da, bizzat, yapamıyorsanız bir başkası aracılığıyla köpeğin ölüm nedeninin kesinleşmesi ve kurşunun balistik analiz için alınması (muhtarın öldürdüğünü ispat etmek açısından) amacıyla mutlaka köpeği gömüldüğü yerden çıkararak resmi bir kuruma götürerek otopsi yaptırıp, tüm otopsi görsel ve raporlarını da edinin. devamında şikayetçi olun. manevi tazminat da alınabilecektir.
bu belirttiğim hususlar tüm sahipli köpeklere yönelik üçüncü şahıs tarafından kötü muameleler için geçerlidir (öldürme, tecavüz v.s. hepsi bu suç kapsamındadır)."
bu kısım da duyurudaki bir olay nedeniyle yaptığım açıklamadır.

özetle, somut olayda sahipli hayvana yönelik her türlü eziyet, kötü muamele tck 151/1-2 kapsamında olup, cezai yaptırım gerektirmektedir. bu şahıslar sahipli köpeklere - yasaya göre mala zarar verdikleri, değerini azalttıkları için 4 ay - 3 yıl arası hapis istemiyle yargılanacaklardır. kamuoyu baskısı bu noktada son derece önemli. ayşa köpek olayında olduğu gibi yeterli tepki verilir, duruşmalar takip edilirse topluca, üst sınırdan bir hapis cezası verilmesi söz konusu olabilir bu embesillere.
(bkz: tecavüz mağduru ayşa köpeğin beşinci duruşması)

ayrıca, sahipli canlara yönelik kötü muameleler sahipsiz canlardan farklı olarak kabahatler kanunu değil, tck kapsamında değerlendirilmekteyse de, yasakoyucunun insanmerkezli anlayışı nedeniyle can olarak değil, sahibinin malı olarak değerlendirilmektedirler. bir sahipli canı öldürenler/yaralayanlar/dövenler/işkence edenler/tecavüz edenler cana zarar verdikleri için değil, başkasına ait bir mala hasar ve ziyan verdikleri için yargılanır.
bu anlayışın değişmesi gerektiğine dair detaylı bilgi edinmek için: (bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması) ve (bkz: hayvan haklarının anayasa'da yer alması).
ilgili başlıklarda konuyla ilgili yapılması gerekenler detaylı şekilde açıklanmıştır, ilgili entry'ler hayvan hakları ve anayasa başlıklı avukatlık staj bitim çalışmamdan alıntıdır.