Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ASKERİYEDE HAYVAN HAKLARIihlal edilmekte olduğuna dair yeni bilgiler, deliller, olaylar ortaya çıkmaktadır.
http://www.hakkarihabertv.com/askeri-birlikte-kopek-katliami-iddiasi-12747h.htm - linkteki habere göre askeri bölge içinde yaşayan köpeklerin rütbeli bir asker tarafından "kahkahalar atarak" öldürüldüğü iddia edilmektedir.

"sanki bizlere, çocuklarımıza yapılmış gibi üzüntü içindeyiz. bu hayvanlara acımadan ve kahkahalar atarak vuran kişi her an bizlere de yapmaması için herhangi bir nedeni yoktur” - demiş görgü tanığı ki bence de haklı. maalesef bu elim olaya ilişkin görseller de mevcut haber linkinde.
sürekli terörle mücadele adı altında ilgili bölgelerde öldürülmekte olan sayısız hayvanla birlikte, askeri bölge içinde yaşama tutunmaya çalışan canlara yönelik şiddet, işkence ve yaralama, öldürme eylemlerinin devam ettiği de uzun süredir bilinen bir gerçekti.
bu olayla ilgili şikayet dilekçesini inşallah bugün yazacak ve katılım sağlanması amacıyla blog'da yayınlayacağım.

bir süredir ağır dozda hayvan hakları ihlallerine, dört bir taraftan, üst üste yoğun şekilde maruz kalınca biraz fazla etkilenmiş olduğumdan, canlar için mücadeleye, çabalarıma devam edebilmek amacıyla hem reel, hem de sanal dünyada hayvan hakları ihlallerinden, ihlallere yönelik ihbarlardan uzak durmaya çalışarak enerji toplamayı amaçlıyordum. ama anlaşılan azerbaycan ve türkiye gibi hayvan haklarına yönelik ihlallerin ayyuka çıktığı ülkelerle bağlantı içinde oldukça bunu yapmak pek mümkün değil.

özetle, daha önce de belirttiğim gibi askeriyede askerlik hizmetini yapanlar ve/veya bir şekilde buralardaki hayvan hakları ihlallerinden haberdar olanlar tarafıma ulaşarak ilgili olaylara yaptırım uygulanması için şikayet başvurusunu isterlerse yönlendirmem ve ilgili ihlale ilişkin hazır form dilekçeyi göndermem üzerine bizzat yaparak şikayetçi olabilirler, isterlerse de mutlaka açık adres, olay hakkında detaylı bilgi, görsellerle birlikte tarafıma ulaşarak benim şikayet etmemi sağlayabilirler. bu 2. versiyonu askerlik hizmeti yapanların çeşitli endişeler ve çekincelerle kimliklerini belli etmemek isteyeceklerini öngörerek sunmaktayım. 2. durumda kimliğiniz, iletişim bilgileriniz asla belirtilmeden olay anonim bir şahıs tarafından ulaştırılmış gibi yansıtarak kendim şikayet yoluna giderim. ama mutlaka bu tür ihlallere müdahale ederek yaptırımsız bırakmamak lazım. göz yummamak, hukuki süreci takip etmek/ettirmek gerek.

bu arada bu katliamı yaptığı iddia edilen binbaşının eylemi, askeri bölgede bulunan canlara yönelik gerçekleşmiş olduğundan hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi şeklinde bir hayvan hakları ihlali oluşturmaktadır.