Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ekşi sözlük tavşan servisi

bu iki olağanüstü yaratılışta olan tatlı tavşan yuva arıyor, ücretsiz sahiplendirme

ücretsiz tavşan sahiplenme, bu tavşanı ve kardeşini sahiplenenler devamında şahsımla irtibata geçerek tavşan bakımı/davranışı/hastalıkları v.s. her konuda her zaman bilgi edinebilirler
"bir can - kedi/tavşan/köpek/kuş v.s. sahiplenmeden önce iyice araştırmak, incelemek, en önemlisi normal zekaya sahip insanların yapması gerektiği ve yapacağı üzere düşünmek gibi eylemleri gerçekleştirmeden, perihan mağden'in deyimi ile 5 yaşında sınırsız sorumsuz veletler gibi sorumsuzca/beyinsizce, genelde olduğu üzere öylesine gezmek için girdiği pet shop'tan, bir can sahiplendiğinin, bir canın sorumluluğunu aldığının, elinde genelde bir kutu içinde tuttuğunun kendisi gibi acı çeken, duyguları olan, ihtiyaçları mevcut bir canlı olduğunun farkında olmadan satın alarak evine götürüp, bir süre sonra bakımını yapmak ağır gelince (kendi gereksiz varlığının bakımını yapar ama itinayla) mutlak ölüme terk eden embesillerce eziyet edilen canötesicanların ilanlarının da yer aldığı duyuru alanı.
bu iki kardeş tavşancan da yine böyle kıt beyinli bir embesil tarafından parka! - park evet, park - terk edilmiş. çevresinde 4-5 civarında kedinin pusu kurup beklediği, bu canların da korkudan tir tir titrediği bir anda bir hayvansever tarafından alınarak veteriner kliniğine bırakılmış sahiplenilmek üzere. tavşanla çok az bir ilgisi olanlar, bu canların ne kadar hassas olduğunu, ne kadar korkak, çekingen olduğunu ve tehlikelere açık olduğunu bilir. kaç ay birlikte yaşadığı iki canı, muhtemelen yavruyken satın aldığı, büyüdüğünü gözleriyle gören, büyüme sürecini takip eden, yem ve su veren bir insanın, aniden pervasızca alıp sokağa atmış olmasını kabullenmek mümkün değil. normal zekayla bu davranışın abukluğunu kavramak imkansız.
bu iki canı parka, çaresizliğe terk ettiği sırada o yaratığı görmüş olsaydım neler yapacağımı, hukuka uygun olmaması sebebiyle burada belirtmeyeceğim. ama konuşarak ikna edip, davranışının doğru olmadığını nazikçe izah etmeyeceğim kesin.
tavşancanları petshop'lardan satın almayın, tavşan sahiplenmek isteyenler tavşan/@earthlings buradaki ilk entry'de belirttiğim yollarla ücretsiz tavşan sahiplenebilir. pet shop'lardan satın alındıkça bu devr-i daim devam ediyor, bebek tavşanlar büyüyünce terk ediliyor, onlar acı çekerek ölürken, çiftliklerde ve yasadışı olarak kaçak bir şekilde merdiven altında kayıtsız, işletmesiz olarak damızlık olarak kullanılan anneleri kısa zamanda hastalıktan ölüyor.
bu iki canın evleviyetle sahiplenilmesi gerekmektedir. ev/oda/kapalı balkon ama asla ve kat'a kafes değil, sunabilecek olanlara bir an önce sahiplenmelerini öneririm. 
hayvanlarını ölüme terk edenlerden nefret ediyorum. bu bebeklikten evde büyümüş iki canı açık alan - mutlak ölüme terk eden o embesili de rabbime havale ediyorum."