Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kedi

daha önce hakkında bir çok kez söz ettiğim bu ölen annesini emmeğe devam ederken farkedilen yavrucağın da maalesef annesinin yanına gitmiş olduğuna dair üzücü ve sarsıcı haberi dün itibariyle öğrenmiş bulundum. ilk başta çok iştahlı ve iyi olan bu yavrucan aniden vücut ısısının düşmesiyle birlikte kan tahlilleri dahil yaptırılarak muayene ettirilmiş, ancak maalesef sadece iki günde yaşamını kaybetmiştir, biz - kendisi için çok meraklanıp, kaygılanan insanları geride büyük bir üzüntüyle bırakarak. 
bazen kötü başlayan yaşamları sanki ani bir gelişmeyle iyiye gider gibi olsa da devamında öyle olmadığını, kötü başlayan yaşamlarının kötü devam edip kötü bittiğini görebildiğimiz zavallı can.

şuradaki trafik kazasında kaybettiği annesini emmeye devam ederken farkedilen can hakkında süt anne ilanı yayınlayarak duyurmuştum. devamında yavrucağın yaşadığı trajediye duyarsız kalmayan, yoğun ilgi gösteren, sahiplenmek isteyen çok sayıda gerçek insan olduğunu farketmiş, epey mutlu olmuştum can adına. bu can hakkında bilgi geldikçe yayında güncelleme yapmakta ve yine duyurmaktaydım. ilk resmi son derece üzücü ve sarsıcı olsa da sonradan gelen bilgi ve resimler çok güzeldi. yavrucak yaş mama yiyor, süt vermeyi reddeden süt annesinin peşinden koşturup duruyordu bu haber ve resimlere göre.
maalesef bugün bir bilgi daha geldi bu can hakkında. yavrucak viral enfeksiyon nedeniyle, büyük uğraşlara rağmen geçtiğimiz pazar günü yaşamını kaybetmiş. yapılan kan tahlilleri sonuncunda lökosit düzeyi çok düşük çıkmış.
sağlıklı haliyle, önüne konulan yaş mamayı emer gibi yediği sırada çekilmiş videosunu da ekledim siteye. yayının hemen yanında, annesiz yavru başlıklı videoda bu yavrucak ufacık haliyle, titreye titreye yürümesi ile görülebiliyor.

bu yavrucağın yaşamını kaybettiğine dair habere çok üzüldüm, öyle böyle değil. çünkü kötü başlayan yaşamının iyiye gittiğini düşünmüş, sahiplenildiği için de pek sevinmiştim. ama kısacık bir yaşamı oldu maalesef.
bu olay da hayvan haklarına duyarlı herkesin sokak ve kendi canlarını kısırlaştırma yükümlülüğünün yoğun ve öncelikli şekilde yerine getirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.