Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sokağa atılan evcil hayvanlar - 2

kedi, tavşan, köpek, hamster, kuş, balık gibi canlar maalesef vicdan yoksunları tarafından kolaylıkla terk ediliyorbu iki tavşan kardeş evleviyetle sahiplenilmeli, bulundukları klinikte misafirler. canların göz göre göre yaşamlarını kaybetmelerine rıza göstermemek gerek, evi müsait olanlar bir an bile düşünmeden bu canı sahiplensin ivedilikle. 
caydırıcı yaptırımının bulunmaması sebebiyle gerçekleştirilir. halihazırda hayvanını terk edenler h.k.k. md. 14 kapsamında idari para cezası yaptırımına tabi tutulurlar, şikayet üzerine il orman ve su işleri müdürlüğü tarafından. ancak bu yetersiz yaptırımın uygulandığı pek görülmemiştir, genelde kimsenin şikayet etmemesi, bu kurumun da görevlerini savsaklaması yüzünden. bu tür yaratıklar tarafından canların sokak/barınak/sanayi/orman v.s. gibi yerlere terk etmenin engellenmesinin tek yolu hayvanları koruma kanununun tck'ya alınmasıdır.
ve de bu değişikliğin sabitlenmesi ve hayvan haklarının güvence altına alınmasının da tek yolu hayvan haklarının anayasa'da yer almasıdır.

ilaveten terk edilen canların sokakta çoğunluğu insan kaynaklı tehlikelere açık olduğu gerçeğinin yanısıra, terk edilen hayvanların intihar etmesi fiili gerçeği de mevcuttur ki, bu gerçek evcil hayvanların haczedilememesinin dayanağını oluşturmaktadır. çünkü kedi/köpek/tavşan/hamster/kuş gibi canların çok sevdiği can dostu tarafından terk edilince yemek yemeği ret ederek, kendilerine zarar vererek, depresyona girerek intiharı seçmesi gibi bir sorun mevcuttur hayvan hakları savunucuları tarafından yakinen bilinen.
evcil hayvanların sahibinin borcundan ötürü haczedilemeyeceğine yönelik düzenleme:
"h.k.k.* madde 5. fikra 5: ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler".

kanunkoyucunun bile yoğun şekilde gerçekleşmesi üzerine dikkate alıp, yasal düzenleme getirmesine dayanak oluşturacak kadar önemsemesine rağmen, candostları tarafından zerre kadar önemsenmeyen haldir - terk edilen hayvanların intihar etmesi. evcil hayvanların haczedilememesi yasağı bu hal üzerine özel hükümle getirilmiş yasal düzenlemedir.

cavia/hamster/tavşan/kaplumbağa/iguana/kuş v.s. gibi, evden sokağa terk edilen kedi ve köpek gibi canlıların bile baş edemediği, kendilerini savunamadığı ve çok kısa sürede mutlak ölümle tanıştığı, sokaklarda/parklarda/ormanlarda bir gün bile yaşamasının mümkün olmayacağı apaçık ortadayken, bu canları sokağa terk edenlerin zeka ve vicdan ortalaması ciddi şekilde merak konusudur.
bu entry'nin bazı kısımları terk edilen hayvanların intihar etmesi başlığındaki kendi entry'lerimden alıntıdır.
- bu parka terk edilen pek tatlı iki tavşancanın evi/odası/kapalı balkonu müsait olan, bu canları terk edenden farklı olarak vicdanı bulunan gerçek insanlarda tarafından bir an önce sahiplenilmesini önermekteyim. zira bulundukları veteriner kliniğinde misafirler. muhtemelen kısa sürede sahiplenilmezlerse, akibetleri iyi olmayacak gibi. kliniklerin bu canlara ömür boyu bakacaklarını sanmamaktayım. evinde kedisi bulunmayan birileri rahatlıkla sahiplenebilir bu canları. köpeklerle de uyumlular bu canlar. sahiplenen kişiler linkte belirttiğim emailden şahsımla irtibata geçerek tavşanlarla ilgili her konuda bilgi edinebilirler her zaman, ömür boyu.