Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Dünya'da ve Türkiye'de Ötanazi Uygulaması

ötanazi uygulanan bir barınaktan görüntü, kapitalizm mağduru, ölümü bekleyen,  sapasağlam köpek canlar
***
amerika'daki hayvan barınaklarının bir çoğunda hasta olmamasına, bilakis gayet sağlıklı olmasına rağmen, doğrudan barınağa terkedilen veya sokakta bulunan yada kurtarılarak barınağa getirilen hayvanlara yoğun bir şekilde uygulanmakta olan, hayvan hakları savunucusu olarak şahsen benim şiddetle karşı olduğum can alma yöntemi.
türkiye'deki barınakların acınacak durumda olmasına, buralardaki hayvancıkların çoğunlukla mama yetersizliği yaşamasına ve ilaçsızlık nedeniyle tedavi edilememesine rağmen, tek olumlu yönlerinin ötanazi uygulanmaması olduğunu belirtebilirim. barınakları ziyaret etmek isteyen, buralara kendi eliyle mama götürüp dağıtmak isteyen, pet shop zulmüne karşı olup bir dost edinmek isteyenler için, ankara'dan hiç bilinmeyen, gidilmeyen, kaderine terkedimiş iki barınak örneği: macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı.
barınaklardaki hayvancıkların durumu özellikle son zamanlarda türkiye'de artmakta ve yerleşmekte olan hayvan hakları bilinci sayesinde iyileşitirilebilir, barınaklara yoğun bir şekilde mama ve ilaç yardımı yapılarak buralardaki canlara yardım edilebilir, ancak alınan can bir daha geri gelmez.
ötanazi insanlık suçudur, ötanaziye hayır!

amerika'da ise barınağa gelen her hayvan için belli ve sabit bir süre belirlenir, bu süre sonunda sahiplenilmeyen hayvancıklar barınak veterinerleri tarafından uyutulur. uyutulacak olan, barınaktaki ve yaşamındaki son günü geçirmekte olan, sona yaklaşan hayvancıkların bulundukları kafeslerin, hücrelerin kapısına, bu hayvancıkların son günü olduğunu belirten bir işaret bırakılır. özellikle, barınağa hayvan sahiplenmek üzere gelenler, son günü olan, bugün de sahiplenilmezlerse ötanazi uygulanacak olan hayvanları farkedebilsin diye. bu işaret aynı zamanda hangi hayvanların barınaktaki sahip bekleme sürecinin tamamlandığına, hangilerinin uyutulacağına yönelik bir barınak veterinerine yönelik mesaj görevi de görür.
yeni gelecek olan hayvanlara yer açmak için bir canın yaşamını sebepsiz yere almakta beis görmeyen amerikalılar, bir taraftan da kanlı ticarete devam eder, binlerce pet hayvanı yetiştiren çiftliklerde hayvan yetiştirmeye devam eder, böylece bu kısırdöngü de acı verici bir şekilde süregelir, asla sona ermez.
bir canı, ister insan, ister hayvana ait olsun, iradesi dışında, eceli gelmeden almak insanlık suçudur, vahşettir, zulümdür.
ötanaziye hayır!

ötanazi yasal katliamdır, ötanazi yasal olduğu ülkelerde yasaklanmalı, yasal olmadığı ülkelerde de asla yasallaşmamalı