Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

pet shop olgusu ve pet shop'ların şikayet edilmesi

barınaklar resimde görülen canlar gibi aç susuz, sevgi ve ilgiye muhtaç canlarla doluyken pet shop'lardan can satın almak, en hafif tabiriyle vicdan yoksunluğunun göstergesidir
bu can da terk edilen üç kardeşi ile birlikte yuva arayan bir can  - linke tklayın

pet shop vahşeti örnekleri
terk edilen/ engelli/ barınak ve sokak canları dururken pet shop'ların kanlı ticaretine destek olmak erdemli insan davranışı değildir 
hayvanları can olarak değil, mal olarak gören, hayvanların sırtından para kazanan, yarım yamalak iki günlük bir seminerin ardından sertifika alan her tüccarın işletebildiği, yerel hayvan koruma görevlisiolarak girip her kontrol ettiğimizde, istisnasız her seferinde içeride gördüklerimizin sonucunda bizi nefessiz, enerjisiz bırakan, adeta ruhumuzu çeken ticari işletme. 
anne sütü emmeleri gereken aylarda, annelerinden koparılarak bir camekan yada tıkış-tıkış bir kafes içinde bulundurulan yavrucaklara eziyet edildiği, fazla temizlik yapmak zorunda kalmasınlar diye, petshop çalışanlarının hayvancıklara yeterli yiyecek ve su vermediği, her petshop'ta veteriner bulunmalıyken, hasta ve ölmek üzere olan hayvancıklar için bile veteriner çağrılmadığı, bu can satan yerlerin kontrol dışında olduğu, her önüne gelenin petshop açabildiği bir gerçek. hayvan haklarına yönelik çözümlerin en başında bu petshop sorunu gelmektedir. petshop'larda canlı hayvan satışı yapılmamalı, yalnızca hayvanlar için çeşitli ürünler satılmalıdır. 
hayvan haklarına duyarlı her insanın petshop sorununa çözüm sağlaması aslında oldukça basit bir işlemden ibaret. girdiğiniz her petshop'ta etrafa göz atmanız sonucunda, buradaki hayvancıkların olumsuz koşullarda olduğunu düşündüyseniz, hemen o petshop'un açık adresinin yer aldığı ve tespit ettiğiniz sorunların belirtildiği bir dilekçe ile bulunduğunuz ildeki il çevre ve orman müdürlüğünün doğa koruma ve milli parklar şubesine email veya posta yoluyla başvurabilirsiniz. olumsuz koşulların mevcut olduğunu gördüğünüz petshop'un ruhsatsız olduğu veya ruhsata aykırı davrandığı gibi bir düşünceye kapılmanız halinde ise, il tarım müdürlüğüne ruhsatsız çalışan petshop'ların kapatılması ve ruhsata aykırı davranan petshopun ruhsatının iptal edilmesi talebiyle bir dilekçe yazarak başvurabilirsiniz. bunlar hayvan hakları yolunda bizler için küçük, onlar için çok çok büyük adımlar anlamına gelmektedir.

ek: pet shop'lardan eşya alır gibi can dostu almak yerine, barınaklara sahipleri tarafından çeşitli bahanelerle terkedilmiş, tekrar sıcak yuvaya, ilgi ve sevgiye kavuşmak isteyen can dostlarını sahiplenmek için ankara'da iki barınak örneği:
macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı. özellikle, sincan barınağında çok sayıda yavru ve bir hevesle pet shop'lardan alınıp, aynı hızla bir anda vazgeçilen, terkedilen onlarca can dostu var. pet shop'lardan can satın almayarak, barınaklardan dost edinerek hayvan haklarının en önemli sorunu olan pet shop sorununa büyük katkı sağlanmış olur. 

pet shop'larda hayvan satışının yasaklanması ile ilgili ankara valiliği, il hayvan koruma kurulunun tarım ve köy işleri bakanlığına verdiği karar teklifi ile ilgili gelişmeler için: petshop'larda hayvan satışının yasaklanıyor olması
ek: pet shop'larla ilgili şikayet dilekçeleri yazmış bulunmaktayım hayli uzun bir süredir. ilgili şikayet dilekçeleri ile kolaylıkla hayvan hakları ihlalinde bulunan pet shop'ları ilgili makama şikayet edebilir, yaptırım uygulanmasını sağlayabilirsiniz. 

RUHSATSIZ VEYA RUHSATA AYKIRI ÇALIŞAN PET SHOP'LARI ŞİKAYET DİLEKÇESİ - bu dilekçe ile ruhsat almaksızın, yani kaçak olarak internet üzerinden (facebook/ twitter veya pet siteleri aracılığıyla satış yapmakta olan şahıslar bu kapsama dahildir, bu tür yasadışı olarak kaçak üretim yapıp internet ve/veya reelde satış yapan şahıs/şahısların, kurum ve kuruluşların görülmesi halinde bu hukuki yol takip edilir, bu dilekçe ile başvuru yapılarak ilgili yaptırımlar uygulatılabilir) ve / veya reelde satış yapmakta olanlar ile ruhsatlı olduğu halde ruhsata aykırı davranan, hayvan satış ve pet shop işletme faaliyetlerine ruhsata aykırı şekilde devam eden pet shop/şahıs/şahıslar/kurum ve kuruluşlar şikayet edilir. 

PET SHOP ŞİKAYET DİLEKÇESİ - bu dilekçe ile olumsuz koşullarda bulunan canların görüldüğü / tespit edildiği pet shop'lar şikayet edilir. bir pet shop'a girdiğinizde ve etrafa göz attığınızda burada bulundurulan canların olumsuz koşullarda tutulduğuna dair bir kanaate varmanız halinde bu dilekçe ile ilgili makama başvuruda bulunulur. 

dilekçeler kopyalanarak yararlanılabilir, ancak hiç bir koşulda kısmen veya tamamen alıntılanamaz, başka bir mecrada yayınlanamaz. yalnızca bu dilekçelerden bahsedilerek link verilmek suretiyle ilgililer siteye yönlendirilebilir. aksi takdirde hukuki yola başvurulacağını belirtirim. 

ayrıca, facebook ve twitter hesabım bulunmadığı için, buralarda veya herhangi bir mecrada tarafıma ait bir yayının fikri hak ihlaline yönelik bu açık seçik net ortada uyarılarıma rağmen yayınlanmakta olduğunu görenler, şahsıma bu mecraları bildirirse sevinirim.