Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

STOKER


bir süredir iş, sosyal sorumluluk ve özel hayat üçgeninde, sacın ayaklarını denk getirmediğimi fark ederek, hayli uzun zamandır ihmal ettiğim özel hayata ağırlık vermiş bulundum. özellikle, son dönemde daha önce de bir kaç kez belirttiğim üzere hem reel, hem de (özellikle) sanal dünyada hayvan hakları ihlallerinin sıklığı ve ağır dozlarda olması hasebiyle çok fazla etkilenip üzülmüş bulundum. özellikle geçtiğimiz ay neredeyse her gün onlarca hayvan hakları ihlali ve canlarla ilgili acı, dehşetengiz, dayanılmaz derecede üzücü olaylarla üst üste karşılaşınca ve bunlara yönelik doğal olarak arka arkaya çözümler üretince aniden epey yorulmuş ve üzülmüş olduğumu fark ettim. bunun üzerine tekrar hayvan hakları ihlallerine yönelik çözüm üretmeye, dilekçeler ve toplumu bilinçlendirme amaçlı makaleler yazmaya devam edebilmek için bir süreliğine ara vermiş bulundum bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarıma. tabi önemli / öncelikli durumda bulunan canlara yönelik www.canbul.org - ücretsiz sahiplendirme sitesinde ilanlar yayınlama şeklinde yazısal çalışmalarla, besleme ve kısırlaştırma çalışmaları aynen devam etmektedir. ara verdiğim çalışmalar ağırlıklı olarak hayvan hakları ihlallerine yönelik hukuki/genel makaleler ve dilekçelerdir.
özetle, bir süre daha özel hayata ağırlık vermekte ve enerji toplamaktayım. böylece ciddi bir zaman, enerji, güç ve kuvvet gerektiren makale yazım çalışmalarıma yakın zamanda tekrar başlayabileceğim inşallah.
bu dinlenme sürecinde film de izlemekteyim doğal olarak. bunlardan çok beğendiğim birini yazmış bulundum. bu girizgahtan sonra şimdi ikincisini belirteceğim:

                                                            STOKER 
ilginç bir şekilde, tamamen tevafuk eseri belirttiğim ilk filmin yönetmenine ait bir film olduğunu fark etmiş bulundum izlemeye başlarken. bir Park Chan-Wook eseridir bu film.  bu filmi de pek beğenince kendisini tek filmle kieslowski'nin yanına yerleştirmekle gayet isabetli davranmış olduğumu açık seçik ve net olarak anladım. blog'a yazacak kadar çok beğendiğim bir film daha izlersem, bu şekilde harika filmler üçlemesi yapmış olacağımı ve muhtemelen gerekli enerjiyi depolamış olarak tekrar ara vermiş olduğumu belirttiğim çalışmalarıma başlayacağımı öngörmekteyim - swh 
 böyle bir film olmazsa da zaten dexter başlamaktadır, bu sezon - maalesef son sezonu erken başlıyor ne de olsa. 3. harika filmi bulmazsam da dexter aynı işlevi üstlenir - swh 
elbette yine oldboy gibi son derece etkileyici ve de kaliteli bir film. izletin, izlettirin türünden  bir eser. spoiler vermeden kısaca hakkında bilgi vermek amacıyla hayvan haklarıyla da dolayı bir bağlantısı bulunduğunu belirteceğim. her zaman belirttiğim bir husus vurgulanmaktadır filmde. avla ilgili yazılarımda her zaman altını çizdiğim husus bu filmde de yer almaktadır. not: her iki başrol oyuncusu da olağanüstü oynamaktadır.
 Mia Wasikowska, Matthew Goode.
 özellikle slav asıllı oyuncuların sanatta son derece başarılı oldukları bu filmin başrol oyuncusu aracılığıyla bir kez daha teyit edilmektedir. 
spoiler

başrol oyuncusunun babasının söylediği “çok daha kötü eylemlerde bulunmamak için bazen kötü eylemler yapmak gerekir” diye. bununla da yine her zaman öngördüğüm üzere avın öldürme dürtüsünden kaynaklandığına, avcıların ruhsal sağlıklarının yerinde olmadığına yönelik inanca, bu öldürme dürtüsünün verdiği şiddet arzusuyla insan öldürmemek için canları öldürdüklerine önemli bir atıfta bulunulmaktadır. hayvan hakları savunucuları olarak elbette ki, bu tür “insan”ların – avcıların insan öldürmemek için hayvanları katletmesine karşıyız, insan öldürmemek yerine hayvan öldürmenin kabuledilemez olduğunu vurgulamakta ve bu öldürme dürtüsüne sahip tüm avcılara psikolojik tedavi önermekteyiz. örn. Hemingway – çok sayıda kedisi bulunan yazar aynı zamanda avcıydı, psikolojik sağlığının yerinde olmadığından kaynaklansa gerek ki, kaza geçirmiş olan kedisini tam da süt içerken “fazla acı çekmemesi” amacı ve saikiyle yardım tekliflerini de reddederek kendisi bizzat tüfekle ateş açmak suretiyle öldürmüş, yine kendi yaşamına da aynı yöntemle son vermiştir. hemingway ve kedi sevgisi - ilgili yazı linkten okunabilir.

özetle, film güzel, izleyin, izlettirin. önerilir. ben ve çevrem, izledik, beğendik. 

spoiler  

bu da harika soundtrack'i: