Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

vejetaryen - vejetaryenlik - vegan - veganizm

vegan veya vejetaryen olmak yüz binlerce canın yaşamını kurtarmaya vesile olmak demektir
aralarında hayvansal ürünleri sevmediği için yemeyenlerle, hayvansal ürünleri sevdiği halde hayvan hakları savunucusu olması hasebiyle bu ürünleri tüketmekten kaçınan insanları barındıran etsiz yaşam biçimini benimseyenler topluluğu. 
hayvan hakları savunucusu olmama rağmen, ilk grupta yer almaktayım, yani hayvansal ürünleri sevmediğim için tüketmiyorum. sevdiği halde bundan, hayvan hakları adına vazgeçenler büyük bir takdiri hak etmektedirler. 
vejetaryenlikte dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yeterli protein almama sonucunda b12 ve demir eksikliği nedeniyle anemi hastalığına yakalanmanın, yeterli, dengeli ve düzgün beslenmeme halinde büyük bir olasılık taşıdığıdır. 
vejetaryenlere ve hayvansal ürünsüz bir yaşamı yeni seçmiş olanlara öneriler:
1. normal fasulye şeklindeki soya fasulyeleri tatsız tuzsuzdur, bunları denemeyin. her türlü et yemeğinin muadilini marketlerde sıklıkla bulabileceğiniz soya fasulyesi kıyması ile yapabilirsiniz. soya fasulyesi kıyması önce bir kaba boşaltılır, üstüne sıcak su eklenir, 10-15 dk.lık bir bekleyişten sonra normal et kıymasına benzer bir kıyma ortaya çıkar. bununla lazanya, dolma, her türlü köfte, özetle tüm et yemeklerini etsiz yapabilirsiniz. lazanyada bolonez sosa kıyma yerine bu soya kıyması konarak muhteşem lazanyalar elde edersiniz.
2. soya fasulyesi kıymasını sıcak suda beklettikten sonra çok iyi bir şekilde sudan arındırmanız gerekmektedir. aksi takdirde sulu bir kıymanız olur ve bu sulu kıyma ile istediğiniz yemekleri, özellikle de köfteleri yapamazsınız.
3. yemekli davet aldığınızda davet sahibine mutlaka vejetaryen olduğunuzu belirtin. aksi takdirde davet boyunca yemek yiyemediğiniz için hem davet sahibi mahçup olur, hem de siz aç kalırsınız. geniş çaplı ve sahibine ulaşamadığınız davetlerde artık iş davet sahibinin incelik göstererek davete vejetaryenlerin de katılabileceğini öngörerek, buna göre menü hazırlamasına kalmıştır. yoksa yine aç kalırsınız.
4. e, selenyum, b vitaminlerini her gün düzenli olarak kullanın. b12 ve demir tabletlerini mutlaka doktor kontrolünde olmak koşuluyla almanız yaşamınızı kolaylaştıracaktır.
5. son olarak, hazır sağlıklı yaşama başlamışken, diğer kötü alışkanlıkları da terk ederek, yeşilaycılığı seçerseniz, son derece sağlıklı, güzel ve mutlu bir yaşama kavuşmuş olursunuz. 

süt danası vahşetinde danalar sadece 22 inç büyüklükte
bu daracık yerlerde/kutularda/tabutlarda hareketsiz kılınarak yumuşak kas,
 sadece sıvı ile beslenerek beyaz/pembe renkli et elde edilmek için işkencelere
 tabi tutulur.
vegan/vejetaryen olun, yüzlerce canın kurtulmasına vesile olun.
 yaşam kurtarmak erdemlidir. 
vejetaryen olmaya karar veren bir yakınınız varsa, reşit olması koşuluyla, hiç bir şekilde engellememeniz, tam tersine destekleyici bir tavır içine girerek bu yaşam biçimine uygun davranmanız, buna uygun beslenme düzeni oluşturmanız, vejetaryenliğe karar veren yakınınızın sağlığı ve psikolojisi için daha iyi olur. et yemeğe zorlamak, yaşam biçimini kabullenmemek söz konusu şahıs açısından son derece hatalı davranışlardır.
örneğin, ben, çok küçük yaştan itibaren etin dokusundan, kokusundan, görüntüsünden, özetle her yönünden nefret ettiğimi farketmiştim, çiğ ete dokunmam söz konusu bile olmamaktaydı. beni ete alıştırmaya çalışan ailemin çabaları tabi hiç bir şekilde sonuç vermedi. küçük yaştan itibaren lise eğitimi için başka bir ülkeye - türkiye'ye geldiğimde ilk işim etten tamamen vazgeçmek oldu. reşit olmadan etten vazgeçmeme rağmen (ki, teorik olarak 18 yaşından önce vejetaryen yaşamı seçmeyi önermemekteyim) ne fiziksel, ne de zeka açısından hiç bir olumsuzluk yaşamadım, bilakis vejetaryenlik her açıdan insana olumlu yönde etki göstermektedir.
zaten, tarihteki etyemezlere bir göz atıldığında, etyemezliğin hem kişinin kendi açısından, hem de deryada bir damla kadar bile olsa, hayvan haklarına olumlu yönde katkısı olması açısından son derece verimli ve amaca uygun olduğu açıkça görülmektedir: 
aristo, homeros, leonardo da vinci, einstein, newton, shakespeare, tolstoy, voltaire, wagner, indira gandhi ve diğer yüzlerce dahi etyemezdi. 

konuyla ilgili olarak bir örnek:
uyarı: video aşırı vahşet içermektedir! +18söz konusu bu videoda gözüdönmüş caniler öncelikle hamile ineğin karnını daha canlıyken kesiyorlar, canlı yavruyu alıp köşedeki çöp öğütme makinesine atıyorlar, arkasından bu zavallı ineğin bacak ve kollarını yerlere çırpa çırpa, bu kol ve bacakları kıra kıra, bin bir türlü vahşet neticesinde kesiyorlar.

bunlar ortaya çıkan olaylar tabi ki, her zaman söylendiği üzere buzdağının görünen kısmı. her gün binlerce canlı bu tür eziyetlere maruz kalarak sırf insanoğlunun alternatifi olduğu halde et yemekteki ısrarı nedeniyle, özellikle maalesef türkiye ve benzer ülkelerde olduğu gibi acıyı hissetmesin diye elektrikli şoklama işlemine bile tabi tutulmadan acıyı hissederek boğazlanıyor. tarım bakanı bir gazetede okuduğum habere göre artık türkiye'de de ab uyum yasaları çerçevesinde şoklama yöntemi ile kesime başlanacağı bilgisini vermişti. buna göre, öncelikle bu sene kurban ayında, devamında da tüm entegre kesim yerlerinde şoklama yöntemi ile hayvanların acı çekmeden kesimine başlanacaktır. hayvan hakları adına bu çok önemli bir adım, bu kuralın uygulamaya konması için tarım bakanlığına hayvan hakları savunucuları olarak baskı yapmak ve bu uygulamanın gerçekleştirilmesinin takibini yapmamız gerekmektedir.sofralara et olarak gelmek için canlar
bu şekilde eziyet görüyor,
işkenceye uğruyor. bu canların, sofralarınıza marketten paket
 içinde sebze gibi gelmesi şiddetin tarafı olduğunuz 
                          gerçeğini değiştirmez.