Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yazın su bulamayan sokak hayvanları için uygulamalar

çok susayan sokak hayvanları klimalardan damlayan suları içmeye çalışıyor

aracınızın bagajında her daim su doldurulmuş 5, 10 veya 19 lt pet şişe ve damacanalar bulundurulduğunda ve susuzluktan dili bir karış dışarı çıkan, bir yudum su bulamamış söz konusu bu canlarla karşılaşıldığında hemen pet ve damacanaların üst kısmı kesilerek oluşan su dolu kapları hemen önüne konulmak suretiyle yardım edilebilecek olanlardır.
her zaman belirttiğim gibi şehirlerin özellikle sanayi bölgelerinde, örneğin, ankara'da - yıldız, ostim, ivedik, şaşmaz, macunköy gibi sanayi alanlarında yaşamakta olan hayvanlar hem susuzlık, hem de daimi açlık içindeler. bir haftasonunu ayırarak bu bölgelere mama ve su kapları götürerek buralardaki yüzlerce sahipsiz sokak hayvanını beslemek ve susuzluğunu gidermek üzere gidecek her duyarlı insan hayvan hakları adına ve bu canların yaşamlarını kurtarmaya vesile olmak adına çok büyük bir adım atmış olur.
bu bölgelerde yüzlerce işyeri olmasına rağmen, eziyet içinde yaşamakta olan hayvancıklara, özellikle işyerlerini korumak amacıyla kullandıkları, ama hava ve su ile beslendiklerini düşündüklerinden olsa gerek, kapalı tutulan yada açık bir şekilde sanayilerde dolaşan köpeklere yiyecek ve su vermeyen, işyeri sahibi olup vicdan sahibi olamayanları görmek insanı dehşete düşürmektedir.
yerdeki kirli suları içmeye çalışıyor
bu sanayi bölgelerinden ivedik organize sanayi başkanının hem sanayi bölgesinde, hem de sanayi bölgesi dışında sahipsiz sokak hayvanlarının dövüştürüldüğü köpek dövüşü organize ettiği düşünüldüğünde aslında buralardaki sahipsiz sokak hayvanlarının, su ve yiyecek gibi temel besin ihtiyaçlarının neden karşılanmadığı kolayca anlaşılır.


ek: belediyelerin veya çeşitli şahıs ve kurumların sokaklara yerleştirdiği su odaklarının amacauygun olmadığını düşünmekteyim. bu su odakları büyük bir ihtiyacı gideriyor gibi görünmesine rağmen bunları yerleştiren kimselerin reklamlarını yapmaktan öteye geçmemektedir. zira ilk koyulduğu anda suyla doldurulsa da, devamında bu su odakları bomboş kalmakta, kimse su koymamaktadır. buna ilaveten, eğitimsiz, bilinçsiz ve son derece kötücül olan insanoğlu bu su odaklarını bilerek/bilmeyerek çeşitli şekillerde kirletmekte, içine çöp atmakta, hatta ihtiyaç gidermekte, bu yönüyle bu iyiniyetle konulmuş olan su odaklarını canlar için tam tersine mikrop yuvası haline getirmektedirler. bu nedenle bu tür su odaklarına yoğunlaşmak yerine, herkesin kapsının önüne bir kap su ve bir kap mama koyması daha anlamlı ve amacauygun olacaktır. bu kaplar koyan şahıslar tarafından kontrol edilecek, kirletilmesine izin verilmeyecek ve de devamlı doldurulacaktır çünkü.