ARA

AZERBAYCAN'DA HAYVAN HAKLARI

bu resme bakmak bile yeteri kadar acıtıcıyken, bir de üzerine yazmak ve çözüm üretmek, takip edilecek yolları göstermek, hayvan haklarını iyileştirmek amacıyla çalışmalarda bulunmak ve bulunulmasını sağlamaya çalışmak dayanılmaz.                                                                    
                                                                  ******

kısırlaştır, aşılat, yaşat ilkesinden bihaber, sahipsiz hayvanların rehabilite edilip, güçten düşmüş, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve zayıf olanları için kalıcı yaşam ortamı olan - barınakların bulunmadığı, hayvanlarla ilgili kurumun, adına ve yöneticilerinin açıklamasına bakılırsa vahşet kulübü ve vahşet kulübünün amirleri olduğunu anladığımız, azerbaycan hayvanlarla mücadele idaresine sahip bir ülkede mevcut olmayan ve yakın gelecekte ortaya çıkması beklenmeyen temel ve yaşamsal unsurlar. 

hayvan haklarının bulunmadığı bu ülkede, buna ilaveten azınlık olarak nitelendirebileceğimiz rus, belarus ve diğer slav halklar ve de yahudiler hariç bir azeri olarak anlam veremediğim ve sebeplerini algılayamadığım şekilde azeri halkının büyük kesiminde hayvan sevgisi de bulunmamaktadır. çok küçük yaşta türkiye'ye gelmiş birisi olarak çocukluk anılarımdan net olarak anımsadığım bir kaç anıda yaşlıca rus bayanların sokaklarda hayvanları beslemesi, onlarla ilgilenip, konuşması yer almakta. nitekim bir kaç yıl önce bakü'ye iş için gittiğimde bu durumun değişmediğini yine farketmiş bulundum. şöyle ki, bu sefer ben sokaklarda dolaşarak çeşitli yerlere su ve mama yerleştirirken durumla ilgilenen ve irtibata geçen, olumlu tepki veren yine sadece çok sayıda rus teyzeler olmuştur. 

daha önce de bir kaç kez azerbaycan'da gerçekleşen hayvan hakları ihlallerine yönelik somut olaylarla ilgili başlık açıp yazmış bulundum. bu sefer daha teorik, soyut bir başlık açarak sıklıkla bu başlık altında bu ülkeye yönelik bilinçlendirme(bilgilendirme çalışmalarına yer vermeyi düşünüyorum. yine bu entry'ler hem türkçe, hem de azerice olarak blog'da yer alacaktır.
bu konuya ilişkin sabrımı taşıran son olaysa aşağıda anlatıldığı şekilde oldu. olayı resimle birlikte görüp algılamak için linke gidilmesini önermekteyim.

"azerbaycan, başkent bakü'de bir üniversite bahçesinde gerçekleşen vahim ve acı ama aynı zamanda bu ülke için mutat olan olaydan - hayvan hakları ihlallerinden bir görüntü bu entry'nin kaynağı olan kendi hayvan hakları blog'umun linkinde görülebilir.

***
bu resmi ve altta azerice olarak yer alan alıntıyı sosyal medyada fark eden arkadaşım gönderdi. "meselen" diye bir azeri sayfasından alınmış. her zaman belirttiğim gibi azerbaycan'da maalesef hayvan hakları mevcut değil, hayvan sevgisi de son derece az. muhtemelen yakın zamanda bu korkunç sevgisizlik ve ihlal durumu düzelecek gibi de görünmüyor. azerbaycan'da sokak hayvanları kısırlaştırılmıyor, üreme kontrolü belediye bünyesinde çalışan avcılar tarafından sokak köpeklerinin tüfeklerle avlanması şeklinde gerçekleştiriliyor. bunun dışında azerbaycan'da insan haklarından da söz etmek mümkün değil. tüm eğitim, kültür seviyesinin yüksek oluşuna, gelişmişliğe, modernliğe rağmen hayvan hakları ve insan hakları hiçe sayılmaktadır yöneticiler tarafından.
azerbaycan'da hayvan hakları ihlallerine yönelik çok fazla makalem mevcut sitede, arama kısmına "azerbaycan" yazarak tüm bu yazılara ulaşarak bilgi edinmek ve azerbaycan'da hayvan haklarına yönelik çalışmalar yapmak için çaba göstermek mümkün.

bu görüntüyü çeken duyarlı şahsın olayla ilgili açıklaması şu şekilde: (facebook sayfası olan meselen'den alınmıştır alıntıdır yazılan kısım. azericesini alfabeden kaynaklanan sorundan ötürü buraya kopyalayamadım. yine azericesi ilgili linkte görülebilir.
alintidir
"bu görüntüyle bugün azerbaycan teknik üniversitesinin bahçesinde karşılaştım. kanımca, birileri kedileri alıp suya atmış ve bu şekilde boğulmuşlar. elbette, başka nedenleri de olabilir, ancak ben bugüne kadar herhangi bir kedinin kendisini suya atarak boğduğuna rastlamadım ve hele de söz konusu 2 kediyse. bunu yapanları kınıyorum!
p.s. üniversitede tamirat işleri devam ediyor ve her zamanki gibi işçiler herhangi bir güvenlik malzemeleri olmaksızın ağır tamirat - inşaat işi yapmaktalar. bu resmi çektiğim sırada arka taraftaki ustalardan birisinin baş kısmından boğazına kadar "korkuluk" denilen penecerelere takılan demir parçasının bir kısmı girdi ve çok kötü kanama oldu. olay yerinde müdahale edildi şantiye hekimleri tarafından ancak hastanelik bir yaraydı, şantiye yönetiminin haberi bile olmadı, hastaneye götürülmedi. bu arada hayli öğrenci pratik yapmak için geliyordu ve bir çoğuna okul masası taşıtıyorlardı.
maalesef".
alintidir
-------------------------------------------------------------------------------------
bu ülkede gerçekleşen akıl almaz hayvan hakları ihlalleri ve yöneticilerin hayvanlara yönelik dehşetverici eylem ve söylemleri için:
(bkz: azerbaycan'da eurovision için hayvan katliamı)
(bkz: ehmed memmedov) - hayvanlarla mücadele kurumunun başkanı. kendisi sokak hayvanları için bir poligon denilen kesimhane oluşturarak derilerinden endüstride yararlanmayı planladığını ifade etmekte.